Ceviz neye iyi gelir,Günde kaç tane ceviz yemek gerekir ?

Ceviz neye iyi gelir,Günde kaç tane ceviz yemek gerekir ?

cevizin faydaları,ceviz,kaç tane ceviz yenmeli,ceviz vitaminleri,ceviz kaç kalori
cevizin faydaları nedir
Ceviz içermiş olduğu A,E ve K vitamini ve bazı b grubu vitaminler ile birlikte kalsiyum,fosfor magnezyum gibi minareller açısından oldukça zengin besleyici bir yağlı tohumdur.İsminden de anlaşıldığı gibi yağlı tohum yani bunlar çok yağlı bir besindir %65 oranında yağ içermesi cevizin enerjisinin yaklaşık 600 kalori civarında olmasını sağlamakta.O yüzden ceviz evet beyin için ciğerler için kalp damar sağlığı için çok faydalıdır ancak aşırıya kaçılmaması gerekir. Genelde 2 yada 3 ceviz bütünü yenilmesi önerilmektedir.Fakat faydalı diyerekten 3 kase ceviz yersek bu durum bizim aşırı kilo almamıza zemin hazırlar ve kiloya bağlı olarak faydadan çok zarar verebilir.Ceviz aynı zamanda lif içeriği bakımındanda zengin bir besindir.Kan şekirini çok çabuk bir şekilde yükseltir o yüzden şeker hastaları açısındanda faydalı olabilir.Genelde medyada duyduğumuz bazı haberlerde cevizin akşamdan soğuk suya konulması sabahleyinde ilk olarak bu acı suyunun içilmesi akabindede cevizin yenilmesi kolestrolü düşürücü etkiler gösterecektir denilmekte. Evet doğru gösterir ama böyle acı bir suyuda içmeye hiç gerek yok açıkcası biz cevizi direk olarakta yesek aynı besin değerlerini vücudumuza alıyoruz ve kolestrolü düşürücü etkiside aynı etkiliyor.Sonuç olarak aşırıya kaçmamak koşulu ile tönerilen 2-3 bütün ceviz yemek sağlıklıdır.

Paylaş:

Sonraki
Önceki

Öne Çıkan Yazı

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kızamıkçık Nedir? Kızamıkçık rubella adını verdiğimiz virüsün neden olduğu çocukluk çağı döküntülü hastalıklarından birisidir.Genellikle ...

NETİVİDİ KİMDİR?


2012 yılında yayın hayatına başlayan Netividi; sağlık başta olmak üzere hayatın her alanında (yaşam, bilim,kültür,teknoloji vb)özgün ve benzersiz makaleler yazarak içerik üreten blog sitedir.

Bu noktadaki asıl amacımız; kaliteli Türkçe içerik oluşturarak Türk internet kullanıcısına hizmet etmektir.
Saygı ve sevgilerimizle...