12 Mart 2017 Pazar

Türkiye Hollanda Ticaret Hacmi 2018


türkiyenin hollandaya ihracatı
Hollanda ile şu günlerde yaşadığımız kriz hemen akla olası bir ekonomik restleşmede kimin daha fazla zarar göreceği konusunda merak uyandırdı. Aslında bu tarz değerlendirmeler çok tehlikeli yani ekonomik restleşmeyle elde edilecek hiçbirşey yoktur. Zira ekonomik restleşmeyle sadece karşı tarafa zarar vermek mümkün değil. 2015 yılında Rusya ile yaşadığımız kriz bu konuya en iyi örnektir. Kendi bacağımıza kurşun sıkmadan Hollandaya mukabelede bulunmalıyız.  Bu yazımda hollanda ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin boyutunu şöyle bir ele aldım.

Türkiye Hollanda Ticaret Hacmi
Ekonomi Bakanlığının açıkladığı resmi rakamlara göre Türkiye ile Hollanda arasındaki dış ticaret hacmi 2016 sonu itibariyle 6.6 milyar dolardır. Türkiye Hollanda'ya yaklaşık 3.6 milyar dolarlık ihracat (mal/hizmet satışı) gerçekleştirirken, Hollandadan yaklaşık 3 milyar dolar mal/hizmet alımı gerçekleştirdi.

Ticari İlişkilerin Tarihi Osmanlıya Dayanıyor..
Esasen Türkiye ile Hollanda arasındaki ticaret 4 asır öncesine kadar uzanıyor. 17.yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu Hollandaya pamuk ve yün satmaya başladı. Hollanda ise Osmanlılara pamuklu yünlü kumaş satmaya başladı. Yani taa o zamandan hammaddeyi bizden alıp işleyip bize kat ve kat fazla fiyatla satmaya başlamışlar. 1800'lü yıllarda ise hollandaya tütün satmaya başladık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..