3 Aralık 2016 Cumartesi

Parkinson Hastalığı Tedavi Edilebilir Mi?


parkinsonun tedavisi mümkün mü
Parkinson hastalığına yakalananların beyninde nöronlar yok olur. Bunun sonucunda kas dokusu ve hareketlerin kimyası bozulur.Parkinson hastalığı ağır, tedavi edilmeyen bir hastalıktır. Ancak hastalığın belirtilerini azaltmak mümkündür.

Araştırmalara göre Parkinson hastalığından muzdarip insanlarda beyinde çözülmeyen "sinuklein" adı verilen bir proteinin lifleri yığılır. Fakat önce bu lifler bağırsaklarda oluşur. Bilim adamları bunun sebebinin herhangi bir bağırsak mikroorganizması veya toksin olduğunu tahmin etmektedirler. Parkinson hastalığının belirtileri meydana çıkmadan önce hastalarda çeşitli mide-bağırsak bozuklukları görünmektedir.

California Teknoloji Enstitüsü bilim adamlarının yeni araştırmalarına göre, sinuklein lifleri gerçekten bağırsaklardan ve mideden beynin esasına ve oradan da hareketten sorumlu beyin bölümlerine geçiyor. Bunun sonucunda üzerinde deney yapılan hayvanlarda hareketlilik azalmaktadır.Bilim adamlarının görüşüne göre, bu yeni araştırmalar Parkinson hastalığının yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yardımcı olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..