1 Aralık 2016 Perşembe

Kızarmanın 4 büyük zararı


kızartmanın 4 büyük zararı
Hemen hemen herkes kızartılmış herşeyin zararlı olduğunu biliyor ancak bunun nedenini çok az kişi biliyor. Bu yazımızda kızartılmış yiyeceklerin neden zararlı olduğunu 4 maddede özetlemeye çalıştık.

1. Kızartılmış gıda zorlukla sindirilir, mide-bağırsak sistemini yükler, midede diskomfort, ağrılara, ve kabızlığın gelişmesine neden olur.

2. Kızartılmış gıdalar vücutta kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olur. Bu ise aterosklerozun gelişimine yol açar. Ateroskleroz sırasında kolesterol damarlarda birikir, damarlar daralır, esnekliğini kaybeder. Tüm bunlar kalp hastalıklarının, hipertansiyonun, kalp krizine neden olur.

3. Yağın uzun süre boyunca ısıtılması sonucunda "akrolein" maddesi oluşur. Bu madde çok tehlikeli kanserojen içerir. Dünyada yapılan çok sayıda araştırmalar, kızartılmış gıdaların (özellikle kızartılmış kırmızı etin) sık sık tüketilmesi kanser hastalıklarının riskinin arttırdığı tespit edilmiştir.

4. Kızartılmış gıdalar vücuttaki iltihap seviyesinin artmasına neden olur. Bu ise organizmada çeşitli iltihabi hastalıkların keskinleşmesine ve bazı hastalıkların gelişimine (örneğin, Alzaymır hastalığı) neden olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..