16 Aralık 2016 Cuma

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Neden Olur?


isteksizlik nedenleri
Hem erkek hem de kadınlarda cinsi hevesi arttıran gıdaların ve bitkilerin varlığı eskiden beri bilinmektedir. Eskiden bu bilgiler sadece kâhin, hükümdar ve asil ailelerce biliniyordu ve korunarak gelecek nesillere aktarılıyordu. Günümüzde ise afrodiziak gıdalar hakkında ki bilgileri isteyen herkes internet üzerinden bile elde edebilmektedir. Afrodiziaklar cinsi hevesi artıran maddelerdir ve bu isim Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası sayılan Afroditin onuruna verildi. Ortaçağ'da afrodizyaklar "aşk iksiri" olarak biliniyor ve geniş kitlelerce kullanılıyordu.Şimdi gelelim kadında cinsi hevesi azaltan nedenlere;

Kadında cinsel hevesin zayıflamasına neden olan ilk faktör kanda testosteron seviyesinin düşmesidir. Erkek cinsel hormonu sayılsa da, testesteron kadın vücudu için de oldukça önemlidir, çünkü hem hormonal dengeyi normalde tutar, hem de cinsel hevesi sağlar. 

İkinci önemli faktör olarak kabul edilen stres ve eksik uyku sinir sisteminin gücünün tükenmesine, kronik yorgunluğa ve hevesin azalmasına neden olur. Sigara içen kadınlarda da cinsel istek daha zayıf olur. Tütünün yanma ürünlerinin vücuda girmesi C, E, ve A vitaminlerinin kaybı ve cinsiyet sisteminin normal faaliyetlerinin bozulması ile sonuçlanır. Cinsel hevesin azalmasına ve adet düzeninin bozulmasına neden olan bir madde de kafeindir. Onun etkisi ile kanda testosteron seviyesi ve libidoyu azalır. Alkol da kafeine benzer etkiler. Aşırı yağlı, tuzlu  yiyecekler de cinsel hevesi azaltır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..