3 Aralık 2016 Cumartesi

Fıstık Kalbe iyi Gelir Mi?


fıstık kalp damar hastalıklarına iyi gelir mi
Yer fıstığı Mercimek, fasulye, nohut, soya gibi bitkilerin yakın akrabasıdır. Yır fıstığı kalp ve damarlar için çok faydalı bir üründür.
Amerika'da yapılan son bilimsel araştırmaya göre, fıstığın günlük tüketimi kalp-damar sistemi hastalıklarının riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.
Yapılan araştırmada 120 binden fazla insan katıldı ve sonuca göre haftada 6 gün 1 avuç (yaklaşık 30 gr) fıstık yiyen insanlarda kalp-damar sistemi hastalıklarının ve bu hastalıklardan ölümün riski% 30 azaldığı tespit edildi.
Bilim adamları bunu fıstığın içerdiği magnezyum, fitosterol ve folik asit ile açıklamaktadırlar.
Magnezyum damarları genişletir ve böylece arteriyel basıncı düşürür. Bu ise bir çok kalp-damar sistemi hastalıkları önler. Fitosterol kötü kolesterolün seviyesini düşürür ve böylece aterosklerozun gelişmesini engeller. Ateroskleroz sırasında damarlarda kolesterol depolanır ki, sonuçta damarlar daralır, onların esnekliği bozulur. Ateroskleroz kalp-damar sistemi hastalıklarının ana sebebi sayılır.
Kalp-damar sistemi hastalıklarından muzdarip insanların fıstığı günlük beslenme programlarına dahil etmeleri gerekmektedir. Bu onların durumuna olumlu etkileyecek.  Fakat tüm bu güzel özelliklere rağmen fıstığa alerjisi olan insanlar kesinlikle yememelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..