6 Aralık 2016 Salı

Bağışıklığın Zayıf Olmasının 3 Çarpıcı Nedeni


bağışıklığın zayıf olması
Bağışıklık sisteminin yüksek düzeyde olması insan sağlığı için en önemli şarttır. Dolayısıyla bağışıklık sistemini sürekli yüksek seviyede tutmak çok önemlidir.
İlginçtir ki, bazı önemsemediğimiz etkenler bağışıklık sistemine çok ciddi darbe vurur. Bu faktörleri bilmek ve onları hayatımızdan dışlama oldukça önemlidir.
1. Yalnızlık. Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalar gösteriyor ki, içlerine kapalı, diğer insanlarla iletişim kurmakta güçlük çekenlerin tüm bağışıklık sistemi göstergeleri düşük düzeyde. Bilim adamları bu durumu insanın kanında bulunan stres hormonlarının düzeyinin yüksek olmasına bağlıyor. Stres hormonlarının yüksek seviyede olması ise bağışıklığı zayıflatıyor.
2.Uykusuzluk İnsanın bağışıklık sistemi, tüm diğer sistemler gibi uyku sırasında geri yüklenir. Bilim adamlarının görüşüne göre, 6-8 saat gece uykusu insan sağlığında ve özellikle bağışıklık sisteminin normal faaliyetlerine çok büyük rol oynuyor.
3. Şeker, tatlılar. Çeşitli ülkelerde yapılan deneyler göstermiştir ki, şekerin aşırı miktarda alımı bağışıklık hücrelerinin faaliyetini olumsuz etkiler, insanın enfeksiyonlara karşı dayanıklılığını azaltır. Hatta şekerin alımından birkaç saat geçtikten sonra bağışıklık sisteminin seviyesi düşer. (çeşitli tatlılar, şekerle zengin gazlı içecekler (cola, fanta vb.) Vb.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..