1 Aralık 2016 Perşembe

Aşırı Üşümek Neden Olur?


çok üşüyorum nedeni nedir
Bazı insanlar sıcak odada bile üşür. Bu tür insanlar soğuğa hiç dayanamıyorum soğuğa dayanıklılığım hiç yok gibi ifadeler duyarsınız. Sebepsiz üşüme herhangi bir hastalığın veya bozulmanın belirtisi olabilir. Dolayısıyla böyle bir belirti varsa ihmal etmeden nedeni araştırılmalı.
Sıcak havada bile üşüyor yada soğuğa hiç dayanamıyorsanız bunların nedeni aşağıdakiler olabilir.
1. Kansızlık Bu ana nedenlerden biridir.
2. Aşırı Kilo Şişman insanlar normal kilolu olan kişilere göre daha çok üşür. Vücutta biriken yağ damarların kasılmasına neden olur ki, bu da kan dolaşımını bozar. Sonuçta insan sık sık üşür.
3. Tiroid bezi hastalıkları Tiroid bezleri organizmada çok önemli işlevleri yerine getirir. Bu fonksiyonlardan biri de sıcaklığın değişimi. Tiroid bezinin faaliyetlerinin zayıflaması soğuğa karşı dayanıklılığınızın azalmasına neden olur.
4. Eksik beslenme Bu durumda insan gıda ile az kalori alır, bu kaloriler vücudu ısıtmak için yeterli gelmez ve sonuçta insan sık sık üşür
5. Kan dolaşımı bozuklukları.
6. Hipertansiyon (düşük tansiyon).
7. Diyabet Bu hastalık kalp-damar sistemini zedeler ve bu nedenle insan sık sık üşür, özellikle ayaklar çok üşür.
8. Soğuğa karşı alerji Bu nadir görülen alerjik bir durumdur soğuk hava deriyi kurutur kızartır ve kaşındırır dudaklar çatlar. Böyle insanlar soğuk havada bile sıkıca giyinmesine rağmen sürekli üşür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..