26 Kasım 2016 Cumartesi

Aybaşı Günlerinin Gecikmesinin 10 Nedeni


aybaşı günleri neden gecikir
Jinokolojik anlamda en çok rastlanan şikayetler biri aybaşıların gecikmesidir. Her ne kadar gecikme hamilelik belirtisi olsa da başka durumlarla da ilişkili olabilir. Bu makalede adet gecikmesinin gebelik dışında gecikmesinin en yaygın nedenlerini öğreneceksiniz.
1. Hamilelik
Hamilelik cinsel hayat yaşayan genç kızlarda ve kadınlarda adet gecikmesinin en sık görülen nedenlerinden biridir. Erken sürelerde gebeliğin diğer belirtiler karnın alt kısmında sıkılaştırıcı ağrılar, memelerde şişme ve ağrı, karnın şişmesi, yüksek yorgunluktur.. Bazı kadınlarda kanlı (kahverengi) ifrazatlar da görülebilir.
Eğer cinsel yaşamınız varsa ve sizin bu ayda cinsel ilişkileriniz olmuşsa, aybaşıların 3 gün veya daha fazla gecikmesi sizin hamile olabileceğiniz anlamına gelebilir. Gebelikten şüphelendikçe hamilelik testi yapmanız tavsiye edilir. Aybaşıların gecikmesi ve gebelik testinin pozitif çıkması büyük ihtimalle sizin gerçekten de hamile olduğunuzu gösteren bir alametdir. Hamileliği tespit etmenin başka bir yöntemi kan analizidir.
Aybaşıların gecikmesi sırasında gebelik testi olumsuzsa, bunun aşağıdaki diğer nedenleri de olabilir.
2. Stres ve fiziksel yorgunluk
İşte sorunlar, sınavlar veya başkaca yoğun çalışmalar adet devrenin tahribine ve aybaşıların bir haftaya ve daha fazla süre gecikmesine yol açabilir.
Gecikmenin başka bir nedeni stres ile birlikte görülen aşırı yorulma olabilir. Aktif yaşam tarzı, elbette ki, bizim vücudumuz için faydalıdır, fakat kadın fiziksel yüklemelerde haddi aşarsa ve kendini aşırı yorarsa, bu adet dönemini etkileyebilir. Aşırı fiziksel yüklemeler (özellikle, sert pehrizle birlikte) östrojen hormonunun üretimini bozar, bu ise adet deviniminin bozulmasına ve aybaşıların gecikmesine yol açabilir.
Örneğin, düzensiz aybaşılar ve sık sık gecikmeler çoğu zaman profesyonel sporcularda görülür. Aşırı fiziksel yorgunluğun diğer belirtileri hızlı kilo kaybı, halsizlik, baş ağrısı, çalışma yeteneğinin azalmasıdır.Eğer aşırı yorgunluk aybaşıların gecikmesine neden olmuşsa, bu sizin vücudunuzun verdiği tespit sinyaldir ki, hızı azaltmak gerekir. Fiziksel aktivliklə beslenme arasındaki dengeyi geri kazandığında menstrual döneme kendi kendine normaya düşüyor.

3. Artık kilo ve vücut kütlesinin açığı
 
4. Yerleşim yerinin ve saat Kuşakları'nın değiştirilmesi, seyahatler
 
5. Ergenlik dönemi
 
6. Nezle ve diğer inflamatuar hastalıklar
 
7. İlaçlar
 
8. Polikistozlu yumurtalıklar sendromu (PKYS)
 
9. Tiroid bezinin faaliyetlerinin bozulması
 
10. Klimaksın (menopauzanın) yaklaşması

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..