31 Ağustos 2016 Çarşamba

Sigorta şirketinden para nasıl ne zaman alınır?


trafik sigortası parası
Trafik sigortası 2918 sayılı kanuna göre yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Poliçede belirtilen motorlu aracın işletilmesi sırasında üçüncü bir kimsenin yaralanmasına,ölmesine ve herhangi bir şeyin zarara uğramasından dolayı işletene düşen hukuki sorumluluğu sigortalının kusuru oranında sigorta teminat limitine kadar temin eden sigorta türüdür. Bu sigorta türkiye sınırları içerisinde geçerlidir. Sigortanın başlangıcı ve sonu poliçede belirtilen tarihlerde Aksi kararlaştırılmadıkça örneğin türkiye saatiyle öğlen saat 12 de başlar ve yine türkiye saatiyle öğlen 12 de biter. Trafik sigortası teminatlarından bahsedersek teminatlar maddi, tedavi gideri sakatlanma ve ölüm şeklinde üç ana başlıkta toplanır ve bu teminatlara ilişkin limitlerde poliçede ayrıca belirtilir. Her bir teminat kendi limiti dahilinde incelenir ve birbiri üzerinden ayrıca hesaplanmaz.Sigorta ücretinin tamamı peşin tahsil edilir. Sözleşme yapılır yapılmaz poliçenin teslimi karşılığında peşin tahsil edilir ancak taraflar anlaştıkları takdirde poliçenin teslimi karşılığında primini 4te 1 ini peşin ödemek koşuluyla kalan kısmı taksitlendirebilirler.
Hasar parasını ne zaman alırım ?
Trafik sigortasında tazminat gerekli belgelerin eksiksiz olarak sigorta şirketine tesliminden itibaren 8 iş günü içerisinde ödenir. Burad adikkat edilmesi gereken en önemli husus poliçede belirtilen o belgelerin zamanında sigorta şirketine iletilmesidir çünkü o takdirde 8 iş günü çalışmaya başlayacaktır.Aksi takdirde sigorta şirketinden talep ettiğiniz hasarınız gecikecektir dolayısıyla istenilen belgelerin tam olarak hazırlanıp sigorta şirketine iletilmesi çok önemlidir. Ve bu belgeler poliçede açıkça belirtilmektedir.

Kaza Tespit Tutanağı 
Kaza tespit tutanağı 2 nüsha halinde hazırlanmıştır. Ayrıca yardımcı olunması amacıyla kaza tespit tutanağı içerisinde örnek bir form da bulunmaktadır. Kaza tespit tutanağını uygularken özellikle aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir bunlar; - Kaza tarihi, saati ve yeri. - Sürücü bilgileri - Araç bilgileri - Trafik sigortası bilgileri Ayrıca kazaya ilişkin krokinin çizilmesi kazanın oluş şekline göre tarafların kazayı açıklamaları ve aracın hasar gören taraflarının tutanakta ilgili yere işaretlenmesi ve mutlaka ve mutlaka tarafların bu kısımları imzalamaları gerekmektedir.Tutanakta yer alan bu bölümleri eksiksiz olarak doldurulmasının yanı sıra hasarlı araçların resimlerinin eklenmesi de önemli bir konudur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..