14 Haziran 2016 Salı

Obezlik Nedir Obezlik Testi Hesaplama


Obezite Nedir?
Çağın hastalığı olarak kabul edilen obezite Dünya Sağlık Örgütü tarafından 21. yüzyılın en önemli sağlık sorunu olarak kabul ediyor. İnsan sağlığını son derece tehdit eden ve birçok hastalığa davetiye çıkaran obezitenin en büyük sebebi sedanter hayat dediğimiz hareketsizliktir. Günlük hayatta teknolojinin de gelişimiyle insan artık neredeyse her şeyi  parmak hareketleriyle yapabiliyor. Örneğin insanlar artık merdiven yerine asansör kullanılıyor, televizyonun düğmesine basmak yerine kumanda kullanıyor hatta o kadar ki çamaşır makinesi, bulaşık makinesi bir parmak hareketiyle çalışıyor ve çamaşırlar bulaşıklar temizleniyor. Yani insan hayatında herşey artık hareketten uzak.  Obeziteden korunmak için alınan enerji ve kalorinin yakılan enerji ve kaloriye denk olması gerekmektedir. Egzersizin olmaması yeteri kadar kalori yakılmaması durumunda obezite ortaya çıkıyor. Günümüzde alınan kalori çok fazla fastfood yiyecekler çok tüketilmekte bu durum özellikle çocuklardaki obezite yönünden çok önemli bir problem meydana getiriyor. Teknoloji insan hayatını yönlendirmeye başladığı zaman sıkıntı doğuyor. İnternet bağımlılığı obezitenin en önemli sebeplerinden bir tanesidir öyle ki çoğu insan 3 saat ile 7 saat arasında hareketsiz bir biçimde zamanının bilgisayar başında geçiriyor ve bu zaman zarfı süresinde abur cubur denilen kalorisi yüksek yiyecekler tüketiyor. Bu durum obeziteye adeta davetiye çıkarıyor. Her şişman insan obeziteye adaydır ancak bir insana obez demek için  özel hesaplama yöntemleri vardır.
obezite hesaplama

Obezlik Testi Hesaplama Yöntemleri
1- Bunlardan bir tanesi boya göre kilo belirlemedir.Örneğin  boyu 1.70 olan bir insanın boyunun son iki rakamı olan 70 rakamı o kişinin olması gereken ideal kilosudur (artı eksi 5 kabul edilebilir)

2- Obezitede başka bir hesaplama yöntemi bel çevresi ölçümüdür. Kadınlarda 80 cm geçerse sağlık riski başlıyor ve obezite başlamış demektir. Erkeklerde bu Oran 94 santimdir. Bel çevresi sağ ve sol yanda bulunan kaburgaların  alt sınırı ile kalça kemiğinin üst sınırınin birleştiği alanın tam ortasından ölçüm yapılarak bulunur.

3- Üçünçü ve son yöntem ise aslında son dönemlerde çokça kullanılan en doğru ve etkili ölçüm vücut kitle endeksidir.  Sağlık Bakanlığı da son zamanlarda bu konuda bir takım reklam filmleri ile halkı bilinçlendirmek için bilgilendirme yapmaktadır. Vücut kitle indeksinin vücut ağırlığı bölü boyun karesi ile hesaplanır. Örneğin  100 kilo ve 1.60 boyu olan bir insan için hesaplanma şu şekilde yapılır. Aşağıdaki formu kullanarak vucüt kitle indeksinizi hesaplayabilirsiniz.

100/1.60*1.60 = 39.0625


Vücut Kitle İndeksi Hesaplama
Bilgilerinizi Giriniz
Cinsiyet Erkek Bayan
Kilonuz Lütfen Seçin.
Boyunuz Lütfen Seçin.
Sonuçlar
Vücut Yüzey Alanı m2
Yalın Vücut Ağırlığı kg = lbs
İdeal Vücut Ağırlığı kg = lbs
Vücut Kitle İndeksi kg/m2 =
Sonuçların Analizi
18.5'den Küçükse Zayıf
18.5 ile 24.9 Sağlıklı
25 ile 29.9 Arası Kilolu
30 ve Yukarısı Obez
Eğer bu çıkan vücut kitle indeksi 18 ile 25 arasında ise normal kabul edilir 18 den az ise zayıf 25'in üzerinde ise fazla kilolu denir. Eğer 30'u geçerse buna  şişmanlık yani obezite denir. Obezitede kendi arasında üç gruba ayrılır hafif - orta -  ağır diye 30-35 arası hafif 35-40 arası  orta 40 ve üzeri  ağır ya da morbit yani öldürücü ölümcül obezitedir. 

Obezite Hangi Hasalıklara Neden Olur?
Obezite birçok hastalığı da beraberinde getirir. Obezitenin etkilemediği sistem yoktur. Vucütta her türlü sistem etkiler. Örneğin mide-bağırsak sistemi etkilenir ve orada yeni hastalıklar yapar kalp damar sistemini etkiler solunum sistemini etkiler beyin merkezi, sinir sistemi, kalp damarlar sistemlerini etkiler ve hastalıklar meydana getirir. Kalp yetmezliği koroner damar hastalığı yani kalp krizi yüksek tansiyon, hipertansiyon, diyabet yani şeker hastalığı Dizlerde artroz denilen  kireçlenmelere neden olur. Beyin damarlarını tıkar felç meydana getirir. Gut hastalığı ve kansere sebebiyet verir. Obezite ile kanserin ne alakası var diye şaşırabilirsiniz ancak ilgisi vardır mesela kadınlarda rahim kanseri, safra kesesi kanseri, meme kanseri çok daha fazla görülür erkeklerde prostat kanseri, kolon kanseri obez olmayanlara obezlerde  çok daha fazla görünür.

Obeziteden Nasıl Korunulur?
Obeziteden korunmak için nasıl beslenmeliyiz tüketilen gıdalara çok dikkat edilmesi gerekir. Mutlaka egzersiz yapılmalıdır. Egzerzisi hayatın içine bir alışkanlık haline getirerek yapmak gerekir. Eski  insanlara bakıldığında çok obez insanlar görülmez çünkü eski insanlar çok egzersiz yapıyorlardı. Teknoloji olmadığı için eski insanlar odunu kendi kesiyordu kendi parçalıyordu, tarlada çalışıyordu bir köyden başka bir köye yürüyerek gidiyordu yani vücut egzersizi ile enerji harcıyorlardı belki şimdiden daha fazla kalorili yemek yiyorlardı ancak obez olmuyorlardı çünkü yediklerini yakıyorlardı.Yani sonuç olarak ne kadar yerseniz yesin alınan kaloriyi hakeret ederek yakmazsanız obez olmaya adaysınız demektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..