29 Mayıs 2016 Pazar

Converse Bez Ayakkabı Nasıl Temizlenir


Converse ayakkabılar son yıllarda oldukça moda ancak yere yakın ve bez oluşundan mütevellit çabuk kirlenmeye de eğilimliler. Neyse ki temizlemesi de bi o kadar kolaydır. Yüzeysel kir ve lekelerden kurtulmak için elle yıkamayı deneyebilirsiniz ancak derinlemesine temizlik için çamaşır makinesinde yıkımalasınız. Bazı lekeler ise ne elle ne de çamaşır makinesinde yıkamayla çıkar öylesi lekelerden kurtulmak için ise bambaşka yönteler gerekir şimdi size converse ayakkabı temizliğinde kullanacağnıız 3 ayrı yöntemi ayrı ayrı resimlerle anlatmaya çalışacağım ve bu yöntemlerden herhangi birisi ile ayakkabınızı ilk günkü haline dönüştürebileceğinize emin olabilirsiniz. 
Method 1 - Elle Yıkama
converse ayakkabı temizliği
1-Bir temizleme solüsyonu yapılır. Converse ayakkabılar bezden yapılır ve çamaşır deterjanları çoğu zaman ayakkabıda oluşan leke ve kirleri çıkartır. 1/4 fincan çamaşır deterjanı ile 2 fincan sıcak suyu bir kaba koyun. Eğer ayakkabılar çamur ile kaplıysa aşağıdaki temizleyicilerden herhangi birini daha eklemeniz gerekir.

* Bulaşık sabunu
* Şampuan
* Pencere temizleyici 
2- Başka bir kaba da  ılık ve temiz su doldurun. Bu kabı ayakkabıları temizlemek için yaptığımız solüsyondan sonra  durulamak için kullancağız.

3-
Bezi deterjanlı suya batıın ve ayakkabıları temizlemeye başlayın. Ayakkabının her bölümü için lekeleri fırçalamak için farklı bez kullanın. Deterjan ayakkabının bezine işler böylece kirlerden ve lekelerden arınrır. Daha sonra temiz su ve bez ile durulamaya geçin.

* Gekerise bağcıkları da sökün ve lif ile fırçalayın. Ayakkabının içini de aynı yöntemle temizleyebilirsiniz
4- Kauçuk ve tabanları fırçalayın. Deterjanlı suya batırılmış bez ile sert noktaları ovalamak zor olabilir o yüzden daha kolay kirleri lekeleri çıkartmak için eski bir diş fırçası kullanın. Diş fırçası ile ayakkabı tabanını ve bez etrafındaki lastikleri fırçalayın. Daha sonra ıslak bir mendille durulayın.
5- Temiz bir ıslak bezle ayakkabıyı silin. Eğer kalan kir ve lekeler varsa bezle ovarak çıkartmayı deneyin daha sonra ayakkabıya bir göz atın hala leke ya da kir varsa daha deinlikli bir temizlik için başka bir yöntem izlemelisiniz.
6- Ayakkabıyı kurutma makinesi ile kurutun. Ayakkabının içine düzgün şekil alması için ayakkabı kalıbı koyun ayakkabı kalıbı yoksa gazete ile de doldurabilirsiniz. Kurutma makinesi ile hava sirkülasyonu sağlayarak çabuk kurumasını sağlayın. Eğer hemen giymeyecekseniz güneş gören bir yer de bekleterek kurumasını sağlayabilirsiniz.
Method 2 Çamaşır Makinesi İle Yıkama
Ayakkabının içinin ve dışının iyice temizlenebilmesi için bağcıklarını çıkartın makineye atmadan önce ön işleme tabbi tutmak gerekir özellikle çim ve yağ lekeleri varsa mutlaka makineye atmadan önce bir leke çıkarıcı ile temizleme gerekir. Leke söktürücüden ayakabının lekesi olan yere damlatın ve bezle ovalayın çok fazla kendinizi yormanıza gerek yok bu işlem sadece lekeleri yumuşatmak için asıl temizliğe ön hazırlıktır.
ayakkabıları makineye atmak
Askerde askerlerin kullandığı türden yıkanabilir delikli olursa daha iyi olur bir çamaşır filesinin içine ayakkabıları koyun ve makineye yerleştirin. Bu çamaşır filesi hem ayakkabıları korumak hem de makinenizin yıkama teknesine zarar vermemek için kullanılır. Ayakkabıda ki kir ve lekeler çok fazla ve derindeyse sıcak suda yıkama yapın. Ancak eğer ayakkabınız renkli ise ve renginin parlaklığının gitmesinden endişe ediyoranız soğuk suda da yıkayabilirsiniz Sıcak su inatçı lekelerin çıkartmakta çok etkilidir ancak sıcak suyun ayakkabının tutkalına zarar verir o yüzden soğuk su kullanarak lekelerden kurtulabiliyorsanız bu daha iyidir. Deterjan miktarı olarak normal günlük kıyafetlerinizi yıkarken ne kadar deterjan kullanıyorsanız o kadar atın. Ayakkabılar makineden çıktıktan sonra sıcak  kurutma makinesi ile kurutmayın çünkü sıcak ayakkabının tutkalına zarar vererek  açılmasına neden olur. Hemen giyecekseniz yani çabucak kurumasını istiyorsanız soğuk kurutma makinesiyle kurutabilirsiniz.
Method - 3 Çıkmayan Leke ve Çiziklerden Kurtulma
Lekeleri çıkartmak için sihirli bir silgi kullanın. Bu sihirli silgi çim,yemek,yağ ve diğer inatçı lekeleri ortadan kaldıran bir silgidir. Aynı zamanda ayağınızı yere sürtmeden dolayı ayakkabının lastiğinde oluşan lekeleri de çıkartmakta kullanılır. Peki tüm bunları yapacak bir sihirli silgi nerede satılır diye merak ediyorsanız hiç para vermeden evde bu sihirli silgiyi nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.
Kabartma tozu ve hidrojen peroksit kullanın. Bu karışım doğal ve güçlü bir temizlik macunudur. Özellikle beyaz ayyakabılar da çok etkilidir. Eğer ayakkabılarınız başka bir renkte ise ayakkabının geri kalanı üzerinde denemeden önce dilin alt kısmında test edin. Peki bu temizlik iksiri macun nasıl yapılır onu anlatalım.
1 yemek kaşağı kabartma tozu.
1/2 yemek kaşağı hidrojen peroksit
1/2 yemek kaşığı sıcak su

Bu karışımın içine diş fırçasını batırın ve ayakkabı da lekeli bölümlerin üzerini iyice fırçalayın.Fırçaladıktan sonra macundan alın ve lekelerin üzerine koyun ve 20  dakika bekleyin daha sonra temiz su ile durulayın.
peroksit asit ile ayakkabı temizliği
Alkol kullanın. Alkol özellikle mürekkep lekeleri ve ayakları yere sürmekten oluşan lekelerin çıkartılmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Bir pamuk bezin üzerine bir miktar alkol damlatın ve lekenin üzerini nazikçe silerek leke tamamen gidene kadar ovalayın.

* Eğer oje lekesi çıkartmak istiyorsanız tırnak cilası (aseton) kullanmayı deneyebilirsiniz.
* Eğer boya lekesi çıkartmak istiyorsanız tiner kullanmayı deneyebilirsiniz.
* Sürtünme sonucu oluşan lekeler çıkartmak  için diş macunu da işe yarayabilir.
Ağırtıcı ozan suyu kullanın. Bu sadece beyaz converse ayakkabılar için zorlu lekeleri çıkartmak için geçerli bir yöntemdir. Ayakkabınızda beyazdan başka bir renk varsa kesinlikle bu yöntemi denemeyin. Uygulamak için öncelikle önemsemediğiniz eski elbiselerinizden birin giyin zira ozon suyu elbisenize sıçrarsa lekesini hiçbir temizlik solüsyonu çıkartamaz :(
1- 5 ölçek su ile bir miktar ozon suyunu karıştırın.-
2- Eski bir diş fırçası ile lekenin üzerini bu karışımla fırçalayın.
3- Daha sonra temiz su ile bölgeyi durulayın.Bu işlemi leke tamamen çıkana kadar tekrar edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..