Ana içeriğe atla

Converse Bez Ayakkabı Nasıl TemizlenirConverse ayakkabılar son yıllarda oldukça moda ancak yere yakın ve bez oluşundan mütevellit çabuk kirlenmeye de eğilimliler. Neyse ki temizlemesi de bi o kadar kolaydır. Yüzeysel kir ve lekelerden kurtulmak için elle yıkamayı deneyebilirsiniz ancak derinlemesine temizlik için çamaşır makinesinde yıkımalasınız. Bazı lekeler ise ne elle ne de çamaşır makinesinde yıkamayla çıkar öylesi lekelerden kurtulmak için ise bambaşka yönteler gerekir şimdi size converse ayakkabı temizliğinde kullanacağnıız 3 ayrı yöntemi ayrı ayrı resimlerle anlatmaya çalışacağım ve bu yöntemlerden herhangi birisi ile ayakkabınızı ilk günkü haline dönüştürebileceğinize emin olabilirsiniz. 
Method 1 - Elle Yıkama
converse ayakkabı temizliği
1-Bir temizleme solüsyonu yapılır. Converse ayakkabılar bezden yapılır ve çamaşır deterjanları çoğu zaman ayakkabıda oluşan leke ve kirleri çıkartır. 1/4 fincan çamaşır deterjanı ile 2 fincan sıcak suyu bir kaba koyun. Eğer ayakkabılar çamur ile kaplıysa aşağıdaki temizleyicilerden herhangi birini daha eklemeniz gerekir.

* Bulaşık sabunu
* Şampuan
* Pencere temizleyici 
2- Başka bir kaba da  ılık ve temiz su doldurun. Bu kabı ayakkabıları temizlemek için yaptığımız solüsyondan sonra  durulamak için kullancağız.

3-
Bezi deterjanlı suya batıın ve ayakkabıları temizlemeye başlayın. Ayakkabının her bölümü için lekeleri fırçalamak için farklı bez kullanın. Deterjan ayakkabının bezine işler böylece kirlerden ve lekelerden arınrır. Daha sonra temiz su ve bez ile durulamaya geçin.

* Gekerise bağcıkları da sökün ve lif ile fırçalayın. Ayakkabının içini de aynı yöntemle temizleyebilirsiniz
4- Kauçuk ve tabanları fırçalayın. Deterjanlı suya batırılmış bez ile sert noktaları ovalamak zor olabilir o yüzden daha kolay kirleri lekeleri çıkartmak için eski bir diş fırçası kullanın. Diş fırçası ile ayakkabı tabanını ve bez etrafındaki lastikleri fırçalayın. Daha sonra ıslak bir mendille durulayın.
5- Temiz bir ıslak bezle ayakkabıyı silin. Eğer kalan kir ve lekeler varsa bezle ovarak çıkartmayı deneyin daha sonra ayakkabıya bir göz atın hala leke ya da kir varsa daha deinlikli bir temizlik için başka bir yöntem izlemelisiniz.
6- Ayakkabıyı kurutma makinesi ile kurutun. Ayakkabının içine düzgün şekil alması için ayakkabı kalıbı koyun ayakkabı kalıbı yoksa gazete ile de doldurabilirsiniz. Kurutma makinesi ile hava sirkülasyonu sağlayarak çabuk kurumasını sağlayın. Eğer hemen giymeyecekseniz güneş gören bir yer de bekleterek kurumasını sağlayabilirsiniz.
Method 2 Çamaşır Makinesi İle Yıkama
Ayakkabının içinin ve dışının iyice temizlenebilmesi için bağcıklarını çıkartın makineye atmadan önce ön işleme tabbi tutmak gerekir özellikle çim ve yağ lekeleri varsa mutlaka makineye atmadan önce bir leke çıkarıcı ile temizleme gerekir. Leke söktürücüden ayakabının lekesi olan yere damlatın ve bezle ovalayın çok fazla kendinizi yormanıza gerek yok bu işlem sadece lekeleri yumuşatmak için asıl temizliğe ön hazırlıktır.
ayakkabıları makineye atmak
Askerde askerlerin kullandığı türden yıkanabilir delikli olursa daha iyi olur bir çamaşır filesinin içine ayakkabıları koyun ve makineye yerleştirin. Bu çamaşır filesi hem ayakkabıları korumak hem de makinenizin yıkama teknesine zarar vermemek için kullanılır. Ayakkabıda ki kir ve lekeler çok fazla ve derindeyse sıcak suda yıkama yapın. Ancak eğer ayakkabınız renkli ise ve renginin parlaklığının gitmesinden endişe ediyoranız soğuk suda da yıkayabilirsiniz Sıcak su inatçı lekelerin çıkartmakta çok etkilidir ancak sıcak suyun ayakkabının tutkalına zarar verir o yüzden soğuk su kullanarak lekelerden kurtulabiliyorsanız bu daha iyidir. Deterjan miktarı olarak normal günlük kıyafetlerinizi yıkarken ne kadar deterjan kullanıyorsanız o kadar atın. Ayakkabılar makineden çıktıktan sonra sıcak  kurutma makinesi ile kurutmayın çünkü sıcak ayakkabının tutkalına zarar vererek  açılmasına neden olur. Hemen giyecekseniz yani çabucak kurumasını istiyorsanız soğuk kurutma makinesiyle kurutabilirsiniz.
Method - 3 Çıkmayan Leke ve Çiziklerden Kurtulma
Lekeleri çıkartmak için sihirli bir silgi kullanın. Bu sihirli silgi çim,yemek,yağ ve diğer inatçı lekeleri ortadan kaldıran bir silgidir. Aynı zamanda ayağınızı yere sürtmeden dolayı ayakkabının lastiğinde oluşan lekeleri de çıkartmakta kullanılır. Peki tüm bunları yapacak bir sihirli silgi nerede satılır diye merak ediyorsanız hiç para vermeden evde bu sihirli silgiyi nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.
Kabartma tozu ve hidrojen peroksit kullanın. Bu karışım doğal ve güçlü bir temizlik macunudur. Özellikle beyaz ayyakabılar da çok etkilidir. Eğer ayakkabılarınız başka bir renkte ise ayakkabının geri kalanı üzerinde denemeden önce dilin alt kısmında test edin. Peki bu temizlik iksiri macun nasıl yapılır onu anlatalım.
1 yemek kaşağı kabartma tozu.
1/2 yemek kaşağı hidrojen peroksit
1/2 yemek kaşığı sıcak su

Bu karışımın içine diş fırçasını batırın ve ayakkabı da lekeli bölümlerin üzerini iyice fırçalayın.Fırçaladıktan sonra macundan alın ve lekelerin üzerine koyun ve 20  dakika bekleyin daha sonra temiz su ile durulayın.
peroksit asit ile ayakkabı temizliği
Alkol kullanın. Alkol özellikle mürekkep lekeleri ve ayakları yere sürmekten oluşan lekelerin çıkartılmasında oldukça etkili bir yöntemdir. Bir pamuk bezin üzerine bir miktar alkol damlatın ve lekenin üzerini nazikçe silerek leke tamamen gidene kadar ovalayın.

* Eğer oje lekesi çıkartmak istiyorsanız tırnak cilası (aseton) kullanmayı deneyebilirsiniz.
* Eğer boya lekesi çıkartmak istiyorsanız tiner kullanmayı deneyebilirsiniz.
* Sürtünme sonucu oluşan lekeler çıkartmak  için diş macunu da işe yarayabilir.
Ağırtıcı ozan suyu kullanın. Bu sadece beyaz converse ayakkabılar için zorlu lekeleri çıkartmak için geçerli bir yöntemdir. Ayakkabınızda beyazdan başka bir renk varsa kesinlikle bu yöntemi denemeyin. Uygulamak için öncelikle önemsemediğiniz eski elbiselerinizden birin giyin zira ozon suyu elbisenize sıçrarsa lekesini hiçbir temizlik solüsyonu çıkartamaz :(
1- 5 ölçek su ile bir miktar ozon suyunu karıştırın.-
2- Eski bir diş fırçası ile lekenin üzerini bu karışımla fırçalayın.
3- Daha sonra temiz su ile bölgeyi durulayın.Bu işlemi leke tamamen çıkana kadar tekrar edin.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Malın satılması için dua,bir malın tez satılması için okunacak dua

 Malın çabuk satılması için okunacak dua

Arsa,Araba,ev yada herhangi bir değerli malınızı satmak istiyorsunuz ve satışa çıkardınız ancak bir türlü alıcı çıkmıyor yada tam değerini veren kişiler çıkmıyor ise aşağıdaki duayı o malın üzerine okursanız o malı tez elden,değerince satmanıza yardımcı olur.O yüzden bir malı tez elden satmak istiyorsanız,o malın üzerine 7 defa duha suresi ve 7 defa fil suresi okuyun ve üfleyin yücü Allahın izniyle en kısa zamanda o malınız satılacaktır.Aşağıda duhan suresi ve fil suresi hem arapça hem türkçe anlamı yazılmıştır.Sureseleri ezbere bilmiyorsanız aşağıdan okuyabilirsiniz.Alllah dualarınız kabul etsin..
Fil Suresi

1.Elem tera keyfe feale rabbüke bi eshaabil fiyl  2.Elem yec'al keydehüm fii tadliyl  3.Ve ersele aley him tayran ebâabiyl  4.Termiyhim bi hıcâaratim min sicciyl  5.Fecealehüm Ke asfim me'küül

1.Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi?  2.Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı?  3.Onların üstüne ebâbil kuşlarını gönderdi. …

Vajinada şişlik neden olur,vajinada şişlik nasıl geçer ?

Vajinada şişlik nedeneleri nelerdir ? Vajinada şişlik çok sık rastlanılan bir şikayettir.. Eğer yaşınız 20-29 yaş aralığında ise düzenli ilişkiniz var ve vajinanın saat 4 ve 8 yönünde yani sağ veya sol tarafının herhangi birinde şişlik varsa endişelenmenize gerek yok.. Vajinadaki şişlik çocuk olmasını engeller mi sorusu da çok soruluyor onu da peşinen söyleyelim şişlik çocuk olmasını engellemez. Çünkü bu her 100 kadından 2 sinde yaşamında 1-2 defa görülen bartholin absesi denilen bartholin salgı bezinin şişmesi durumudur.Bu bartholin bezleri vajinanızın her iki tarafında bulunur ve vajinanın kuru olmamasını özellikle ilişki esnasında kaygan olmasını sağlayan salgı bezleridir.Bazı durumlarda bu salgı bezlerinin kanalları tıkanır ve sıvı olduğu yerde birikir ve şişlik meydana gelir.Şişliğin geçmesi için sıvının dışarıya akıtılması gerekir. Sıvı dışarıya akıtılmaz ve herhangi bir şekilde enfekte olursa abse yapar ve kist oluşur. Bu şişliğin oluşmasının birçok nedeni olabilir ama en çok r…

Adetliyken saç boyanırmı,adetli iken saç boyatmak diyanet

Adetliyken saç boyatmak hakkında o kadar çok dedikodu var ki halk arasında insan neye kime inanacağını şaşırıyor..İşte bizde en kapsamlı haliyle adet iken saç boyatma hakkında öğrenmeyi isteyeceğiniz sormayı düşündüğünüz her şey soru cevap şeklinde aşağıya sıraladık..
Adetliyken saç boyatmak 
Adetliyken saç boyatılırmı diye sorulan şey esasen abdestsiz iken saç boyatılır mı sorusudur.Yani adetliyken saç boyatılınca abdestsiz olunacağından saç bayasının tutup tutmadığından şüphe ediliyor oysa ki asıl meseleyi kaçırılıyor.Yani kadınlar regl halindeyken yada cünup iken daha genel bir ifade ile gusül abdestleri yok iken saçlarını boyatmak isterlerse buna dinen bir sakınca mahal yoktur.Ancak saç boyasının kına türü olması yani su geçirmesi şarttır.Eğer saçı boyattıktan sonra saça boyadan ötürü su geçirmiyorsa ihtivası gereği o zaman ister adetli olsun ister adetsiz saçı boyatmak caiz değildir.Yani burada asıl mesela adetli olup olmamak değil abdestin tutup tutmayacağıdır.Kadınlar adetliy…

Deniz suyu ile abdest,deniz suyuyla gusül abdesti olur mu ?

Deniz suyu ile abdest alınır mı ?
Malum yaz geliyor neredeyse deniz sezonu açılıyor tatilde olanlar hergün denize girenler deniz suyu ile abdestin alıp alınamaycağı konusunda endişe duyuyorlar öyle ki küçükten itibaren bize öğretilen gusül abdesti için olsun normal namaz abdesti için olsun suyun el değmemiş olması ve saf olmasıydı..Saflıktan kasıt herhalde temizlik olsa gerek...Kuran-ı kerimde abdest almanın amacının temizlenmek olduğu anlaşılıyor zaten Kuranda abdestle ilgili bilgiler iki tane ayette geçiyor.İsteyen bakabilir bunlardan bir tanesi 5 Maide Suresi 6 - 4 Nisa Suresi 43 bu ayetlerden de anlaşıldığı üzere suyun nasıl olması gerektiği konusunda bilgi yoktur ancak peygamberimizden öğrendiğimiz şekliyle biz temiz su ile abdestimizi almaktayız..Deniz suyunun da abdest almamıza mani olmadığını yine peygamberimizden rivayet edilen bilgiler ışığında gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz..Bu konuda da çeşitli rivayetler vardır ancak deniz suyu ile abdest alınmasını yasaklayıcı bir bil…

Kötülüklerden korunmak için dua,kötülüklerden korunma duası

Kötülüklerden korunmak için okunacak dua
Yaşadığımız hayat iyi şeylere olduğu kadar maalesef kötü şeylere de gebe..Hiç kimse bana bir şey olmaz diyemez.1 dakika sonra başımıza ne geleceğini bilemeyiz.O yüzden kötülüklerden korunmak için bol bol dua etmeliyiz ki hep iyilerle karşılaşalım kötülükler bizden uzak dursun.Kötülüklerden korunmak için peygamber efendimizden rivayet edilen bir duaya göre "Her kim her sabah bu duayı okursa, kimsenin ona yolu yoktur. Yani ne zehir, ne sihir (büyü), ne de zalim bir sultan (ya da bir yönetici, patron) ona zarar veremez." diye buyurmuşlardır.Duanın manası nedir bilmiyorum ama peygembar efendimizden rivayet edilen duanın arapçası şu şekildedir :

Bismillâhillezî lâ yedurru mea ismihî şey'un fî-l (ea)rdi ve lâ fis-semâi ve hüves-semîul alîm.

Ses nasıl güzelleşir,sesin güzel olması için ne yapmalı ?

Bir insan sesini güzelleştirebilir mi daha doğrusu şarkı,türkü söylemek için sesinin daha güzel çıkmasını sağlayabilir mi yoksa bu doğuştan gelen bir özellik midir ? Bence bu iş doğuştan gelen bir özelliktir dahası yetenektir..Yani bir insan sesi neyse odur ses güzelleştirme diye bir şey de yoktur yalnızca sesin eğitilmesi vardır..Tabii bu benim fikrim ben yinede sesi güzelleştirdiği söylenen bir kaç öneri verecem burada ancak onların ne kadar işe yaradığını kimse bilmiyorum hiç bir bilimsel karşılığı da yok zannımca ama siz yinede bir deneyin belki faydası olur.. Benim size tavsiyem eğer sesiniz iyi değilse hiç bu işlerle uğraşmayın şarkı söylemek,türkü yada şiir okumak size göre değil demektir..Bu iş yetenek işidir ve her insanın farklı farklı yetenekleri vardır yeteneğiniz yoksa hiçbir zaman olağanüstü işler yapamazsınız.Bu kadar olumsuzluktan sonra şimdi gelelim sesinizi nasıl daha güzel hale getirirsiniz onu açıklamaya bunun için en çok söylenen 3 ses güzelleştirme önerisi;

1- …

Bimer şikayet,bimer başvuru online şikayet yazma

Böyle bir kurumun olduğuna doğrusu çok sevindim..Başbakanlık ileşitim merkezi yani kısa adıyla BİMER kamu hizmetlerinden memnun olmayan vatandaşların şikayet etmek için muhatap bulamadıkları zaman gidecekleri tek adres..Bimer yoluyla iki yöntem ile şikayetçi olabilirsiniz.İster Alo 150'yi arayıp şikeyetçi olduğunuz konu neyse uzmanlara söyleyebilirsiniz isterseniz bimer'e online başvuru yapma linkinden şikayetinizi yazıp başbakanlığa gönderebilirsiniz. Tercih size kalmış ancak Alo 150"yi  mesai saatleri içerisinde arayabiliyorsunuz yani 8:00 -17:00 arasında arayabilirsiniz.Alo 150'yi aramak ücretli mi ücretsiz mi bilmiyorum ben biraz önce aradım kontürlü hat kullanıyorum hiç bir düşüm gerçekleşmedi ancak bedavam olduğu için ondan mı gitti acaba tereddüt ettiğim için buraya kesin bir şey yazamadım ama büyük ihtimalle ücretsiz.Bimere internet yoluyla online şikayet formu doldurmak için aşağıdaki linke tıklayın ve tc ve e-devlet şifrenizle girin ve çıkan formu doldurara…

Karanfilin faydaları,karanfil neye iyi gelir ?

Karanfilin Yararları Nedir ?
Karanfilin yararlarını açıklamadan önce karanfil hakkında biraz bilgi verelim..Karanfil ilk olarak moluk adalarında keşfedilmiştir.Moluk adasında 10-20 metre yaz kış yeşil kalan bir ağaçtır.Ancak karanfil deyince akla endonezya gelir yani karanfilin anavatanı endonezyadır.Bizim ülkemizde çok kullanılmasada karanfil baharat olarak avrupada yaygın bir şekilde kullanılır özellikle turşu ve reçel yapımında karanfil tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.Dünyada var olan her şey gibi karanfilin de kalitelisi ve kalitesizi vardır yani evinizdeki karanfilin hakiki olup olmadığını anlamak için küçük bir test yapabilirsiniz..Küçük bir leğenini içine su doldurun ve karanfilden bir kaç tanesini içine atın..Eğer attığınız karanfiller suda dikey bir şekilde yüzüyor veya dibe batıyorsa karanfiller kaliteli demektir ancak yatay şekilde yüzüyor ve dibe batmıyorsa adi kalitesiz karanfiller demektir.Şimde gelelim karanfilin faydalarına ;
Ağız kokusunu giderirÇiğnendiğinde ağı…

Buğday yağı cilde nasıl uygulanır,buğda yağı faydaları

Buğday yağı son zamanlarda özellikle bayanlar arasında çok yaygın bir şekilde uygulanır oldu..Artık buğday yağının hücre yenileyici özelliği,selülit,yanık,yara ve cilt problemlerine iyi geldiği hemen hemen herkes tarafından söyleniyor.Ayrıca doğum ve güneş lekeleri için ve saçlarınız içinde kullanabilirsiniz.Doğum ve güneş lekelerini de yok ettiği biliniyor.Doktorlar bu konuda ne diyorlar bilmiyorum ama deneyenler bizzat böyle söylüyor.Şimdi gelelim buğday yağının sakıncasına,belki de buğday yağının tek handikapı özelikle yüz bölgesinde kullandığınızda kıl köklerini beslediği için kıllanmayı artırıcı etkisi olduğunu söylüyorlar.O yüzden yüz bölgesine kullanırken daha dikkatli olmanız ve kıllanmayı artırıcı etkisini görürseniz kullanmayı bırakmak en iyisi..
Buğday yağı cilde uygulanışı

1 çay bardağı buğday yağını bir miktar pamuğun üstüne koyun ve pamukla birlikte vucüdunuzda nereye uygulmak istiyorsanız o bölgeye masaj şeklinde hafif bastırarak uygulayın..Gece yaparsanız daha iyi olu…

Uyumak için okunacak dua,uyku,uyuyabilmek için dua

Uykusuzlik için okunacak dualar
Geceleyin uykusuzluk çekenler,uyuyamayanlar için 2 tane dua paylaşacağım bunlardan bir tanesi günümüzde sevilen sayılan hocalardan cübbeli ahmet hocanın uykusuzluk çekenlere yapmasını ve okumasını önerdiği duadır..Diğeri ise Peygamber efendimizin Ashabından uykusuzluk sorunu yaşayan sahabesine okumasını önerdiği duadır.Öncelikle Peygamber efendimizin sahabeye önerdiği duayı paylaşıyorum..

1 - Zeyd b. Sabit r.a uykusuzluğa tutulmuş ve Peygamberimize bu durumdan bahsetmiş..Peygamber efendimizde ona uykunun gelmesi ve hemen uyamak için “Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.” okumasını tavsiye etmiş...
Peygamberimizin ashabından Zeyd b.Sabit R.A öğrettiği duanın manası
Ey Allahim ! Yıldızlar battı, gözler sakinledi, ( ve yumuldu )
Sen hayat sahibi ve daima duran( ve tutan ) sın. Seni ne bir uyuklama tutabilir ne de uyku.
Ey Hayat sahibi, Kayyum ( o…