28 Mayıs 2016 Cumartesi

Bozuk Flash Disk Tamiri ve Verileri Kurtarma


Düzenli olarak kullandığınız Flash diskiniz artık çalışmıyor mu ? donanımsal olarak zarar görmemiş gözüküyor ama çalışmadığından içindeki verilere ulaşamamaya akıl erdiremiyor musunuz ? işte böylesi durumlarda aşağıdaki yöntemleri deneyerek flash diski tamir edebilir ya da biçimlendirerek kurtarabilirsiniz.
bozuk flashtan veri kurtarma
1-Öncelikle flash diskin içindeki verilerin sizin için ne kadar önemli olduğuna karar vermelisiniz. Bilgiler şayet sizin için hayati derecede öneme sahip ise hiç riske girmeyin ve bu konuda veri kurtarma şirketlerinin birine başvurun bu şirketler flash diskten ham veriyi ayıklayacak yeterli teknik bilgi ve tecrübeye sahiptir ve her şartta sizin bilgilerinizi kurtarırlar. Veri kurtarma şirketleri Amerika Birleşik Devletlerinde flash diskteki hasarın boyutuna bağlı olarak bunun için 20 dolar ile 850 dolar arasında bir para alırlar.. Türkiye de bu iş kaç liraya yapılıyor hiç bilmiyorum ama bu konuda google arama motorundan veri kurtarma şirketleri yazıp çıkan sitelerden fiyat araştırması yapabilirsiniz.
Eğer bilgiler sizin için yeterince önemli değilse kendiniz bilgileri kaybetme riskini de göze alarak aşağıdaki malzemeleri kullanarak flash diski tamir edebilirsiniz.

* Lehim ve lehim aleti
* Eski bir USB kablosu
* Yan keski
*Düz tornavida
* Büyüteç
flash disk nasıl tamir edilir
Düz tornavidayı kullanarak USB Flash diskin yukarıdaki resimde olduğu gibi dış muhafazasını çıkartın
flash bellek nasıl tamir edilir
Büyüteçi kullanarak elektronik devreyi ve devredeki lehimleri kontrol edin.Eğer elektronik devre hasar görmüş veya lehimler kopmuş ise muhtemelen profesyonel bir yardıma ihtiyacınız var demektir.
Konektörü yukarıdaki resimde olduğu gibi  koyun ancak devreler ve lehim yastıkları size bakacak şekilde sert bir yere koyun.
Yan kesiciyi kullanarak eski USB kablosunun ucunu kesin
Yine yan kesiciyi kullanarak ucunu kestiğim usb kablosunun çeşitli renklerde olan 4 adet olan uçlarını yaklaşık 0,6 cm olacak şekilde açın.Bu sayede uçlarını flash diskimizin ucuna lehimleyerek kendi USB kablomuzu yapmış olacağız.
Flash diskin devresine soldan sağa siyah,yeşil beyaz ve kırmızı olacak şekilde 4 kabloyu dikkatlice lehimleyin.
Parmaklarınızla lehimlediğiniz yerden tutarak kabloyu bilgisayara takın.

Eğer çalışırsa muhteşem bi iş yapmışsınız demektir hemen bilgisayarınıza dosyalarınız yedeğini alın

Ama hala çalışmazsa ya lehimde bir hata yaptınız yada devrede başkaca bilinmeyen bir sorun var demektir dosyaları kurtarmak istiyorsanız mutlaka profesyonel bir veri kurtarma şirketinden destek almalısınız yada flash diski yılbaşında noel ağacına süs yaparak ona her baktığınızda verilerinizi yedeklemenin ne kadar önemli olduğunu hatırlayabilirsiniz.

FLASH DİSK TARAMA HATALARINI DÜZELTMEK (WİNDOWS 10)
1 Usb Flash Belleği bilgisayarın usb yuvasına takın.2 Bilgisayarıma tıklayın ve sürücülerden flsah drive üzerine sağ tıklayarak özellikler sekmesine tıklayın.
3 Üst menüdeki araçlar sekmesine tıklayın.
4 Denetle sekmesine tıklayın.
5 Sürücüyü tara ve onar kutucuğunun üzerine tıklayın ve tarama bitene kadar bekleyin.

1 yorum:

  1. Çok teşekkür ederim verileri kurtarmayi kolay copy pase yapmak yerine çok güzel anlatmişiniz. Fakat bende neden yapamadım lehim yaptığım halde flash diski hiç görmedi. Mecbur içinde ki dosyalar çok önemli idi ücretli yardım aldım https://dosyakurtarma.com/ tavsiye edebilirim gayet uygun fiyat

    YanıtlaSil

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..