22 Eylül 2015 Salı

Ney müzik aleti hakkında bilgi


Neyin yaklaşık 40 çeşidi var fakat günümüzde kullanılmakta olan 4 çeşit ney vardır.Bunlar Mansur, kız neyi, süpürge ve bolahenk neyleridir.Neyde 6 delik önde 1 delik arkada vardır.Ortadaki delikler yarım ses diğerleri tam sestir.Arkadaki delik de acem aşıran ve hüseyni aşıran perdesine takamül etmektedir.Neyde aynı perdeden bi kaç çeşit ses çıkar.

ney kısa bilgi
Kamışın kaliteli, parlak, lekesiz olmasında fayda vadır görüntü açısından ama çok görüntüsü bozuk bir kamıştanda fevkalede ses çıkabilir.Neyin eskisi makbüldür. Ney eskidikçe kıymetlenir çünkü ney üflendikçe iç kısmı yanar aynı piponun içi gibi kurum bağlar buda sesin daha iyi çıkmasını sağlar.
Neyzen kime denir ?
Ney üflemesini bilen bir başka deyişle iyi ney üfleyenlere neyzen denir.Mevlevilikte ve tasavvufta neyzenlerin lideri sayılan neyzenbaşıdır.Bütün neyzenler onu takip eder. Bir nevi neyzenleri bir bölük komutanı gibi idare eder.
 Ney neyden nasıl yapılır ?
Ney sulak yerlerde yetişen kamış denilen bir bitkiden yapılır.Fakat bu kamışların arasında özel boğum aralıkları kısa olan kamışlardan yapılır. Neyin uçları çatlamasın, yarılmasın diye  metal malzemeler vardır. Çünkü en ufak bir çatlamada neyden ses çıkmaz. Bu malzemelerde genelde gümüş tercih edilir.Bunların adı parazvanedir.Üstünede boynuzdan yapılan başvane diye tabir edilen bir ağızlık takılır. Ney dünyanın en basit sazıdır fakat çalması en zor türk musikisinin tasavvuf musikisinin en baş sazlarından biridir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..