Yaşama Dair Bilgiler...

6 Mayıs 2015 Çarşamba

Böbrek taşlarını düşürmek için ne yapmalı


böbrek taşı düşürmek
Böbrek taşı oluşumunu engellemenin en basit formülü yeterli miktarda su içmek, taşlar bile su içerek düşürülüyor.

Böbrek taşları, insanı kıvrandıran ağrısıyla bilinir. Öyle ki hastalar ağrı nedeniyle hastaneye yatacak duruma bile gelebilir.Ağrı atakları genellikle 20 ila 60 dakika arasında sürebilir.Uzmanlar, sıvı tüketimi az olan kişelerde böbrek taşına daha sık rastlandığını belirterek "Günde 10-15 bardak su içilmeli, tuz miktarını azaltmalıyız" görüşündeler.
Vucüdumuzdaki kanı süzen yani filtre görevi gören organımız olan böbreklere çok iyi bakılmalıdır. Aksi halde burada çıkan bir sorun, dayanılmaz ağrılara yol açabileceği gib hayatı da tehdit eder hale getirir.

Böbrek taşları, idrarda kalsiyum veya ürik asidin yüksek loduğu durumlarda bu kristallerin birbirlerine yapışmasına ve böylelikle taş oluşumunun gerçekleşmesini sağlayan sitrat denilen maddenin de az olması ile oluşurlar.Buradaki en önemli faktör alınan sıvı miktarının az olmasıdır.Bu nedenle taş oluşmasını önlemek açısından en basit uygulama, yeterli miktarda sıvı tüketmektir.

Küçük taşlar (5 mm'ye kadar olanlar) ilaçlar ve bol sıvı alınarak düşürülebilir.Daha büyük taşlarda ise vücut dışından şok dalgaları ile kırma, üreteroskopi yöntemi ile böbrek ile mesane arasındaki üreter denilen kanalın içerisinde sert ya da kıvrılabilir üreteroskoplarla lazer veya pnömatik taş kırıcılarla taşlar kırılabilir.Bir başka yöntem ise böbrekte 2 cm'den daha büyük taşlar için kullanılan böbreğe nefreskop denilen optik aletle ciltten girerek uygulanan taş kırma yöntemleridir.

Böbrek taşlarını engellemek ve düşürmek için
 • Yeterli miktarda sıvı tüketin.Günlük ortalama 2-2,5 litre ya da 15 bardak.Bu miktarın yarısı mutlaka su olmalıdır.
 • Vücudun sıvısı gece uykuda az olacağından, akşam saatlerinde ve gece yatmadan mutlaka sıvı almaya özen gösterin
 • Alınacak tuz miktarlarına çok dikkat edin.
 • Beslenmenize özen gösterin kalsiyumlu gıdaları ve hayvansal proteinlerden zengin gıdaları fazla tüketmememeye çalışın.
Böbrek taşları neden oluşur ?
 • Beslenme şekli
 • Az hareket etmek
 • Yetersiz miktarda sıvı almak
 • Ailede taş hastalığı olması ve bazı hastalıklar olarak sıralanabilir

1 yorum:

 1. TUT KURUSUNU DEMLEYİN VE GÜNLÜK OLARAK SABAHLARI BİRER SU BARDAGI İÇİN BİR SANTİM BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ TAŞLARIN KISA SÜREDE KAYBOLDUGUNU GÖRECEKSİNİZ.

  YanıtlaSil

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..