Yaşama Dair Bilgiler...

3 Mayıs 2014 Cumartesi

Karadut,karadutun faydaları ve karudut hakkında herşey


karadut faydaları ve zararları
Karadutun faydaları ve zararları
Karadutun faydaları saymakla bitmez birçok derde deva olan bu meyvenin başlıca faydalarını şöyle sıralarsak,iştahsızlığı ve halsizliği giderir,enerji verir,saçlara ve dişlere iyi gelir,uykusuzluğu giderir,kan basıncını düşürür ve kanı temizler,ağız ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir,sindirim sistemini düzenler.kronik gastrit ve hepatit tedavisinde de karadut kullanılır..Elbette bunlar karadutun bilinenler birde bilinmeyen karadut ve faydaları var..O yüzden karadutu tüketmek önemli...Unutmadan karadutun çok güçlü bir antioksidan olduğunu da söylemek gerek...Karadut bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için tüketimi halinde hastalığa daha az rastlarsınız..Karadutun bilenen bir zararı yoktur ancak fazla ve bilinçsiz tüketimi kabız yapmaktadır.Karudut hakkında merak edilen ve sorulan tüm sorular aşağıda soru cevap şeklinde listelenmiştir.
Karadutun cilde faydaları
Karadut suyu ile evde doğal botoks yapmak..Karadutun suyu mucizevi bir şekilde yüzdeki çizikleri yok ediyor.Bunun için yapmanız gereken işlem çok basit karadutun suyunu çıkartıp yüzünüze sürüyorsunuz biraz bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın...Yüzünüzdeki değişimi anında hissedeceksiniz..
Karadutun özellikleri
Karadut anavatanı asya olan bir dut türüdür.Meyveleri yenilebilir ve lezzetlidir.Kırmızımsı,mor ve olgunluk zamanında siyah olduğu için kara dut denir. Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitaminlerini içerir..Birçok derde şifa olan efsanevi bir meyvedir.
Karadutun içindeki vitaminler
Karadut, Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitaminlerini içerir.
Karadut suyu,çayı,pekmezi zayıflatırmıKaradutun çayının,suyunun ve pekmezinin birçok faydası varıdr ancak bunlar arasında bilinen zayıflatıcı bir etkisi yoktur.
Karadut ve şeker hastalığı
Karadutun bilinen faydalarından biri de yukarıda da söylediğimiz gibi kan şekerini düşürücü etkiye sahip olmasıdır.Bu yüzden karadut şeker hastalarına önerilmektedir.Sabah aç karnına içilen bir çay bardağı karadut suyu kan şekerini düşürmektedir.Şeker hastaları doktor tavsiyesi ile bu kuru tüketebilirler. ancak mutlaka doktorunuza danışın zira şeker hastalığının da çeşitleri vardır yüksek,düşük şeker vs..
Karadut ve kanser,kansere iyi gelir mi
Uzmanlar, Yabanmersini,vişne,böğürtlen,nar, karadut gibi kırmızı ve mor renkli meyvelerin kansere iyi geldiğnii söylemektedir.O yüzden hangi kanser türü olursa olsun bu kırmızı ve mor renkli meyveleri tüketmeleri öneriliyor.
Karadut kabız yaparmı
Karadut hem kabız yapar hem ishal yapar..Yani burada dikkat edilecek husus karadutun ham mı yoksa olgun mu olduğuyla ilgilidir.Ham karadut tüketimi kabız yapar.Olgunlaşmış karadut ise ishal yapar.
Karadut ishale iyi gelirmi
Yukarıda da anlatıldığı gibi eğer ishalseniz ham karadut tüketin bu ishali giderecektir ancak aşıraya kaçmayın bu seferde kabız olursunuz :)

Karadut gaz yaparmı
Karadutun etkilerinde gaz yaptığına dair bir belirti yoktur ancak bünyeden bünyeye değişir bu konuyu internette de araştırdım ancak gaz yapıcı etkisini bulamadım..Kesin olmamakla birlikte böyle bir etkisi yoktur diyebiliriz.
Karadut kansızlığa iyi gelir mi
Karadut kanı temizleyici ve kan yapıcı etkisi vardır bu yüzden anemi hastalarına tüketilmesi önerilmektedir.Yani anemi hastalığına iyi gelir diyebiliriz. 
Ağız yaraları için karadut şurubu nasıl yapılır ?
Karadut ağız yaralarına ve diş eti iltihaplarına çok iyi gelmektedir.Bunun için evde kendinize ağız için karadut gargarası yada şurubu yapabilirsiniz.Bunun için ihtiyaç duyduğunuz tek şey bir miktar karadut yaprağıdır.Bi kaç adet karadut yaprağını suda kaynatın ve ağzınızı onunla çalkalayın.  
Karadut ve yaprağı efsanesi
Dutun ve yaprağının efsanevi bir etkisi vardır.Mesela taze dut yaprağı insan vücudundaki kanaları anında durdurur.Nasıl mı nereniz kanarsa kanasın taze dut yaprağı ile kanamanın üzerine tampon yaptığınızda kanama anında kesilmektedir.Dut yaprağının bir diğer efsanevi faydası idrar söktürücü ve ateş düşürücü etkisidir.Bunun içinde 3-4 dut yaprağını yeterince suda kaynatıp içilir.
Karadut çayının faydaları nelerdir

Karadutun bilinen faydalarının hepsi karadut çayı içinde geçerlidir.
Karadut çayı nasıl yapılır

Karadut çayı yapmak için bir miktar karadut meyve sıkacağında yada kendi imkanlarınzla meyvelereni ezmek suretiyle suyu çıkartılır bir finsana konur ve ebegümeci, çuha çiçeği, yarımşar tutam nane ile karıştırılıp kaynatıldıktan sonra bal ile tatlandırılarak yemekten sonra içilir.
Karadut çayı nerede satılır

Karadut çayı lokman hekimlerde ve şifalı bitkiler satan işyerlerinde ve bazı büyük marketlerde hazır olarak satılmaktadır.Hazır olarak alabildiğiniz gibi evde de kendiniz hazırlayabilirsiniz.
Karadut zamanı

Karadut zamanı yaz aylarıdır yazla başlar son bahara kadar meyvesi taze bir şekilde tüketilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..