Ana içeriğe atla

Karadut,karadutun faydaları ve karudut hakkında herşeykaradut hakkında herşey
karadut faydaları ve zararları
karadutun faydası
Karadutun faydaları ve zararları
Karadutun faydaları saymakla bitmez birçok derde deva olan bu meyvenin başlıca faydalarını şöyle sıralarsak,iştahsızlığı ve halsizliği giderir,enerji verir,saçlara ve dişlere iyi gelir,uykusuzluğu giderir,kan basıncını düşürür ve kanı temizler,ağız ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir,sindirim sistemini düzenler.kronik gastrit ve hepatit tedavisinde de karadut kullanılır..Elbette bunlar karadutun bilinenler birde bilinmeyen karadut ve faydaları var..O yüzden karadutu tüketmek önemli...Unutmadan karadutun çok güçlü bir antioksidan olduğunu da söylemek gerek...Karadut bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için tüketimi halinde hastalığa daha az rastlarsınız..Karadutun bilenen bir zararı yoktur ancak fazla ve bilinçsiz tüketimi kabız yapmaktadır.Karudut hakkında merak edilen ve sorulan tüm sorular aşağıda soru cevap şeklinde listelenmiştir.
Karadutun cilde faydaları
Karadut suyu ile evde doğal botoks yapmak..Karadutun suyu mucizevi bir şekilde yüzdeki çizikleri yok ediyor.Bunun için yapmanız gereken işlem çok basit karadutun suyunu çıkartıp yüzünüze sürüyorsunuz biraz bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın...Yüzünüzdeki değişimi anında hissedeceksiniz..
Karadutun özellikleri
Karadut anavatanı asya olan bir dut türüdür.Meyveleri yenilebilir ve lezzetlidir.Kırmızımsı,mor ve olgunluk zamanında siyah olduğu için kara dut denir. Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitaminlerini içerir..Birçok derde şifa olan efsanevi bir meyvedir.
Karadutun içindeki vitaminler
Karadut, Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitaminlerini içerir.
Karadut suyu,çayı,pekmezi zayıflatırmıKaradutun çayının,suyunun ve pekmezinin birçok faydası varıdr ancak bunlar arasında bilinen zayıflatıcı bir etkisi yoktur.
Karadut ve şeker hastalığı
Karadutun bilinen faydalarından biri de yukarıda da söylediğimiz gibi kan şekerini düşürücü etkiye sahip olmasıdır.Bu yüzden karadut şeker hastalarına önerilmektedir.Sabah aç karnına içilen bir çay bardağı karadut suyu kan şekerini düşürmektedir.Şeker hastaları doktor tavsiyesi ile bu kuru tüketebilirler. ancak mutlaka doktorunuza danışın zira şeker hastalığının da çeşitleri vardır yüksek,düşük şeker vs..
Karadut ve kanser,kansere iyi gelir mi
Uzmanlar, Yabanmersini,vişne,böğürtlen,nar, karadut gibi kırmızı ve mor renkli meyvelerin kansere iyi geldiğnii söylemektedir.O yüzden hangi kanser türü olursa olsun bu kırmızı ve mor renkli meyveleri tüketmeleri öneriliyor.
Karadut kabız yaparmı
Karadut hem kabız yapar hem ishal yapar..Yani burada dikkat edilecek husus karadutun ham mı yoksa olgun mu olduğuyla ilgilidir.Ham karadut tüketimi kabız yapar.Olgunlaşmış karadut ise ishal yapar.
Karadut ishale iyi gelirmi
Yukarıda da anlatıldığı gibi eğer ishalseniz ham karadut tüketin bu ishali giderecektir ancak aşıraya kaçmayın bu seferde kabız olursunuz :)
Karadut gaz yaparmı
Karadutun etkilerinde gaz yaptığına dair bir belirti yoktur ancak bünyeden bünyeye değişir bu konuyu internette de araştırdım ancak gaz yapıcı etkisini bulamadım..Kesin olmamakla birlikte böyle bir etkisi yoktur diyebiliriz.
Karadut kansızlığa iyi gelir mi
Karadut kanı temizleyici ve kan yapıcı etkisi vardır bu yüzden anemi hastalarına tüketilmesi önerilmektedir.Yani anemi hastalığına iyi gelir diyebiliriz. 
Ağız yaraları için karadut şurubu nasıl yapılır ?
Karadut ağız yaralarına ve diş eti iltihaplarına çok iyi gelmektedir.Bunun için evde kendinize ağız için karadut gargarası yada şurubu yapabilirsiniz.Bunun için ihtiyaç duyduğunuz tek şey bir miktar karadut yaprağıdır.Bi kaç adet karadut yaprağını suda kaynatın ve ağzınızı onunla çalkalayın.  
Karadut ve yaprağı efsanesi
Dutun ve yaprağının efsanevi bir etkisi vardır.Mesela taze dut yaprağı insan vücudundaki kanaları anında durdurur.Nasıl mı nereniz kanarsa kanasın taze dut yaprağı ile kanamanın üzerine tampon yaptığınızda kanama anında kesilmektedir.Dut yaprağının bir diğer efsanevi faydası idrar söktürücü ve ateş düşürücü etkisidir.Bunun içinde 3-4 dut yaprağını yeterince suda kaynatıp içilir.
Karadut çayının faydaları nelerdir

Karadutun bilinen faydalarının hepsi karadut çayı içinde geçerlidir.
Karadut çayı nasıl yapılır

Karadut çayı yapmak için bir miktar karadut meyve sıkacağında yada kendi imkanlarınzla meyvelereni ezmek suretiyle suyu çıkartılır bir finsana konur ve ebegümeci, çuha çiçeği, yarımşar tutam nane ile karıştırılıp kaynatıldıktan sonra bal ile tatlandırılarak yemekten sonra içilir.
Karadut çayı nerede satılır

Karadut çayı lokman hekimlerde ve şifalı bitkiler satan işyerlerinde ve bazı büyük marketlerde hazır olarak satılmaktadır.Hazır olarak alabildiğiniz gibi evde de kendiniz hazırlayabilirsiniz.
Karadut zamanı

Karadut zamanı yaz aylarıdır yazla başlar son bahara kadar meyvesi taze bir şekilde tüketilebilir.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Malın satılması için dua,bir malın tez satılması için okunacak dua

 Malın çabuk satılması için okunacak dua

Arsa,Araba,ev yada herhangi bir değerli malınızı satmak istiyorsunuz ve satışa çıkardınız ancak bir türlü alıcı çıkmıyor yada tam değerini veren kişiler çıkmıyor ise aşağıdaki duayı o malın üzerine okursanız o malı tez elden,değerince satmanıza yardımcı olur.O yüzden bir malı tez elden satmak istiyorsanız,o malın üzerine 7 defa duha suresi ve 7 defa fil suresi okuyun ve üfleyin yücü Allahın izniyle en kısa zamanda o malınız satılacaktır.Aşağıda duhan suresi ve fil suresi hem arapça hem türkçe anlamı yazılmıştır.Sureseleri ezbere bilmiyorsanız aşağıdan okuyabilirsiniz.Alllah dualarınız kabul etsin..
Fil Suresi

1.Elem tera keyfe feale rabbüke bi eshaabil fiyl  2.Elem yec'al keydehüm fii tadliyl  3.Ve ersele aley him tayran ebâabiyl  4.Termiyhim bi hıcâaratim min sicciyl  5.Fecealehüm Ke asfim me'küül

1.Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi?  2.Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı?  3.Onların üstüne ebâbil kuşlarını gönderdi. …

Vajinada şişlik neden olur,vajinada şişlik nasıl geçer ?

Vajinada şişlik nedeneleri nelerdir ? Vajinada şişlik çok sık rastlanılan bir şikayettir.. Eğer yaşınız 20-29 yaş aralığında ise düzenli ilişkiniz var ve vajinanın saat 4 ve 8 yönünde yani sağ veya sol tarafının herhangi birinde şişlik varsa endişelenmenize gerek yok.. Vajinadaki şişlik çocuk olmasını engeller mi sorusu da çok soruluyor onu da peşinen söyleyelim şişlik çocuk olmasını engellemez. Çünkü bu her 100 kadından 2 sinde yaşamında 1-2 defa görülen bartholin absesi denilen bartholin salgı bezinin şişmesi durumudur.Bu bartholin bezleri vajinanızın her iki tarafında bulunur ve vajinanın kuru olmamasını özellikle ilişki esnasında kaygan olmasını sağlayan salgı bezleridir.Bazı durumlarda bu salgı bezlerinin kanalları tıkanır ve sıvı olduğu yerde birikir ve şişlik meydana gelir.Şişliğin geçmesi için sıvının dışarıya akıtılması gerekir. Sıvı dışarıya akıtılmaz ve herhangi bir şekilde enfekte olursa abse yapar ve kist oluşur. Bu şişliğin oluşmasının birçok nedeni olabilir ama en çok r…

Adetliyken saç boyanırmı,adetli iken saç boyatmak diyanet

Adetliyken saç boyatmak hakkında o kadar çok dedikodu var ki halk arasında insan neye kime inanacağını şaşırıyor..İşte bizde en kapsamlı haliyle adet iken saç boyatma hakkında öğrenmeyi isteyeceğiniz sormayı düşündüğünüz her şey soru cevap şeklinde aşağıya sıraladık..
Adetliyken saç boyatmak 
Adetliyken saç boyatılırmı diye sorulan şey esasen abdestsiz iken saç boyatılır mı sorusudur.Yani adetliyken saç boyatılınca abdestsiz olunacağından saç bayasının tutup tutmadığından şüphe ediliyor oysa ki asıl meseleyi kaçırılıyor.Yani kadınlar regl halindeyken yada cünup iken daha genel bir ifade ile gusül abdestleri yok iken saçlarını boyatmak isterlerse buna dinen bir sakınca mahal yoktur.Ancak saç boyasının kına türü olması yani su geçirmesi şarttır.Eğer saçı boyattıktan sonra saça boyadan ötürü su geçirmiyorsa ihtivası gereği o zaman ister adetli olsun ister adetsiz saçı boyatmak caiz değildir.Yani burada asıl mesela adetli olup olmamak değil abdestin tutup tutmayacağıdır.Kadınlar adetliy…

Deniz suyu ile abdest,deniz suyuyla gusül abdesti olur mu ?

Deniz suyu ile abdest alınır mı ?
Malum yaz geliyor neredeyse deniz sezonu açılıyor tatilde olanlar hergün denize girenler deniz suyu ile abdestin alıp alınamaycağı konusunda endişe duyuyorlar öyle ki küçükten itibaren bize öğretilen gusül abdesti için olsun normal namaz abdesti için olsun suyun el değmemiş olması ve saf olmasıydı..Saflıktan kasıt herhalde temizlik olsa gerek...Kuran-ı kerimde abdest almanın amacının temizlenmek olduğu anlaşılıyor zaten Kuranda abdestle ilgili bilgiler iki tane ayette geçiyor.İsteyen bakabilir bunlardan bir tanesi 5 Maide Suresi 6 - 4 Nisa Suresi 43 bu ayetlerden de anlaşıldığı üzere suyun nasıl olması gerektiği konusunda bilgi yoktur ancak peygamberimizden öğrendiğimiz şekliyle biz temiz su ile abdestimizi almaktayız..Deniz suyunun da abdest almamıza mani olmadığını yine peygamberimizden rivayet edilen bilgiler ışığında gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz..Bu konuda da çeşitli rivayetler vardır ancak deniz suyu ile abdest alınmasını yasaklayıcı bir bil…

Kötülüklerden korunmak için dua,kötülüklerden korunma duası

Kötülüklerden korunmak için okunacak dua
Yaşadığımız hayat iyi şeylere olduğu kadar maalesef kötü şeylere de gebe..Hiç kimse bana bir şey olmaz diyemez.1 dakika sonra başımıza ne geleceğini bilemeyiz.O yüzden kötülüklerden korunmak için bol bol dua etmeliyiz ki hep iyilerle karşılaşalım kötülükler bizden uzak dursun.Kötülüklerden korunmak için peygamber efendimizden rivayet edilen bir duaya göre "Her kim her sabah bu duayı okursa, kimsenin ona yolu yoktur. Yani ne zehir, ne sihir (büyü), ne de zalim bir sultan (ya da bir yönetici, patron) ona zarar veremez." diye buyurmuşlardır.Duanın manası nedir bilmiyorum ama peygembar efendimizden rivayet edilen duanın arapçası şu şekildedir :

Bismillâhillezî lâ yedurru mea ismihî şey'un fî-l (ea)rdi ve lâ fis-semâi ve hüves-semîul alîm.

Ses nasıl güzelleşir,sesin güzel olması için ne yapmalı ?

Bir insan sesini güzelleştirebilir mi daha doğrusu şarkı,türkü söylemek için sesinin daha güzel çıkmasını sağlayabilir mi yoksa bu doğuştan gelen bir özellik midir ? Bence bu iş doğuştan gelen bir özelliktir dahası yetenektir..Yani bir insan sesi neyse odur ses güzelleştirme diye bir şey de yoktur yalnızca sesin eğitilmesi vardır..Tabii bu benim fikrim ben yinede sesi güzelleştirdiği söylenen bir kaç öneri verecem burada ancak onların ne kadar işe yaradığını kimse bilmiyorum hiç bir bilimsel karşılığı da yok zannımca ama siz yinede bir deneyin belki faydası olur.. Benim size tavsiyem eğer sesiniz iyi değilse hiç bu işlerle uğraşmayın şarkı söylemek,türkü yada şiir okumak size göre değil demektir..Bu iş yetenek işidir ve her insanın farklı farklı yetenekleri vardır yeteneğiniz yoksa hiçbir zaman olağanüstü işler yapamazsınız.Bu kadar olumsuzluktan sonra şimdi gelelim sesinizi nasıl daha güzel hale getirirsiniz onu açıklamaya bunun için en çok söylenen 3 ses güzelleştirme önerisi;

1- …

Bimer şikayet,bimer başvuru online şikayet yazma

Böyle bir kurumun olduğuna doğrusu çok sevindim..Başbakanlık ileşitim merkezi yani kısa adıyla BİMER kamu hizmetlerinden memnun olmayan vatandaşların şikayet etmek için muhatap bulamadıkları zaman gidecekleri tek adres..Bimer yoluyla iki yöntem ile şikayetçi olabilirsiniz.İster Alo 150'yi arayıp şikeyetçi olduğunuz konu neyse uzmanlara söyleyebilirsiniz isterseniz bimer'e online başvuru yapma linkinden şikayetinizi yazıp başbakanlığa gönderebilirsiniz. Tercih size kalmış ancak Alo 150"yi  mesai saatleri içerisinde arayabiliyorsunuz yani 8:00 -17:00 arasında arayabilirsiniz.Alo 150'yi aramak ücretli mi ücretsiz mi bilmiyorum ben biraz önce aradım kontürlü hat kullanıyorum hiç bir düşüm gerçekleşmedi ancak bedavam olduğu için ondan mı gitti acaba tereddüt ettiğim için buraya kesin bir şey yazamadım ama büyük ihtimalle ücretsiz.Bimere internet yoluyla online şikayet formu doldurmak için aşağıdaki linke tıklayın ve tc ve e-devlet şifrenizle girin ve çıkan formu doldurara…

Karanfilin faydaları,karanfil neye iyi gelir ?

Karanfilin Yararları Nedir ?
Karanfilin yararlarını açıklamadan önce karanfil hakkında biraz bilgi verelim..Karanfil ilk olarak moluk adalarında keşfedilmiştir.Moluk adasında 10-20 metre yaz kış yeşil kalan bir ağaçtır.Ancak karanfil deyince akla endonezya gelir yani karanfilin anavatanı endonezyadır.Bizim ülkemizde çok kullanılmasada karanfil baharat olarak avrupada yaygın bir şekilde kullanılır özellikle turşu ve reçel yapımında karanfil tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.Dünyada var olan her şey gibi karanfilin de kalitelisi ve kalitesizi vardır yani evinizdeki karanfilin hakiki olup olmadığını anlamak için küçük bir test yapabilirsiniz..Küçük bir leğenini içine su doldurun ve karanfilden bir kaç tanesini içine atın..Eğer attığınız karanfiller suda dikey bir şekilde yüzüyor veya dibe batıyorsa karanfiller kaliteli demektir ancak yatay şekilde yüzüyor ve dibe batmıyorsa adi kalitesiz karanfiller demektir.Şimde gelelim karanfilin faydalarına ;
Ağız kokusunu giderirÇiğnendiğinde ağı…

Buğday yağı cilde nasıl uygulanır,buğda yağı faydaları

Buğday yağı son zamanlarda özellikle bayanlar arasında çok yaygın bir şekilde uygulanır oldu..Artık buğday yağının hücre yenileyici özelliği,selülit,yanık,yara ve cilt problemlerine iyi geldiği hemen hemen herkes tarafından söyleniyor.Ayrıca doğum ve güneş lekeleri için ve saçlarınız içinde kullanabilirsiniz.Doğum ve güneş lekelerini de yok ettiği biliniyor.Doktorlar bu konuda ne diyorlar bilmiyorum ama deneyenler bizzat böyle söylüyor.Şimdi gelelim buğday yağının sakıncasına,belki de buğday yağının tek handikapı özelikle yüz bölgesinde kullandığınızda kıl köklerini beslediği için kıllanmayı artırıcı etkisi olduğunu söylüyorlar.O yüzden yüz bölgesine kullanırken daha dikkatli olmanız ve kıllanmayı artırıcı etkisini görürseniz kullanmayı bırakmak en iyisi..
Buğday yağı cilde uygulanışı

1 çay bardağı buğday yağını bir miktar pamuğun üstüne koyun ve pamukla birlikte vucüdunuzda nereye uygulmak istiyorsanız o bölgeye masaj şeklinde hafif bastırarak uygulayın..Gece yaparsanız daha iyi olu…

Uyumak için okunacak dua,uyku,uyuyabilmek için dua

Uykusuzlik için okunacak dualar
Geceleyin uykusuzluk çekenler,uyuyamayanlar için 2 tane dua paylaşacağım bunlardan bir tanesi günümüzde sevilen sayılan hocalardan cübbeli ahmet hocanın uykusuzluk çekenlere yapmasını ve okumasını önerdiği duadır..Diğeri ise Peygamber efendimizin Ashabından uykusuzluk sorunu yaşayan sahabesine okumasını önerdiği duadır.Öncelikle Peygamber efendimizin sahabeye önerdiği duayı paylaşıyorum..

1 - Zeyd b. Sabit r.a uykusuzluğa tutulmuş ve Peygamberimize bu durumdan bahsetmiş..Peygamber efendimizde ona uykunun gelmesi ve hemen uyamak için “Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.” okumasını tavsiye etmiş...
Peygamberimizin ashabından Zeyd b.Sabit R.A öğrettiği duanın manası
Ey Allahim ! Yıldızlar battı, gözler sakinledi, ( ve yumuldu )
Sen hayat sahibi ve daima duran( ve tutan ) sın. Seni ne bir uyuklama tutabilir ne de uyku.
Ey Hayat sahibi, Kayyum ( o…