Adetliyken saç boyanırmı,adetli iken saç boyatmak diyanet - Netividi

Arama Yap

Adetliyken saç boyanırmı,adetli iken saç boyatmak diyanet

http://link.tl/1nbbv

adetken saç boyama

adetken saç boyamak abdesti bozar mı
adetli iken saç boyatmak
Adetliyken saç boyatmak hakkında o kadar çok dedikodu var ki halk arasında insan neye kime inanacağını şaşırıyor..İşte bizde en kapsamlı haliyle adet iken saç boyatma hakkında öğrenmeyi isteyeceğiniz sormayı düşündüğünüz her şey soru cevap şeklinde aşağıya sıraladık..
Adetliyken saç boyatmak 
Adetliyken saç boyatılırmı diye sorulan şey esasen abdestsiz iken saç boyatılır mı sorusudur.Yani adetliyken saç boyatılınca abdestsiz olunacağından saç bayasının tutup tutmadığından şüphe ediliyor oysa ki asıl meseleyi kaçırılıyor.Yani kadınlar regl halindeyken yada cünup iken daha genel bir ifade ile gusül abdestleri yok iken saçlarını boyatmak isterlerse buna dinen bir sakınca mahal yoktur.Ancak saç boyasının kına türü olması yani su geçirmesi şarttır.Eğer saçı boyattıktan sonra saça boyadan ötürü su geçirmiyorsa ihtivası gereği o zaman ister adetli olsun ister adetsiz saçı boyatmak caiz değildir.Yani burada asıl mesela adetli olup olmamak değil abdestin tutup tutmayacağıdır.Kadınlar adetliyken abdestli olmadığı için saçımı boyatılırsa adet bittikten sonra abdestin tutmayacağı endişesiyle bu soruyu soruyorlar ancak bu işin adetli olmak yada olmamakla alakası yoktur. Şimdi adetliyken saç boyanırmı dini açıdan açıklamasını diyanet işleri başkanlığı yapmış..
Adetliyken saç boyanırmı diyanet
Diyanet işleri başkanlığı bu soruya şu cevabı vermiştir."Hayızlı ve nifaslı kadınlar ile cünüp olan kişilerin, yeme-içme gibi günlük insani ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli olan mubah işleri yapmaları dinen yasaklanmamıştır (İbn Nüceym, el Bahr er-Raik, I, 49. ) Bu itibarla, bu işler kapsamında olan saç boyatma da, adetli kadınlar için yasak değildir. Saç boyamanın adet döneminde veya başka zamanlarda yapılması arasında fark yoktur."
Adetliyken saç boyası tutmaz mı
Adetliyken saç boyasının tutup tutmayacağı boyanın kalitesiyle ilgilidir hayiz halinde olmanızla ilgili değildir herhalde adetliyken saç boyatılırsa abdestin tutup tutmayacağını sormak istediniz eğer kullandığınız boya kına türü ise abdest tutar ve esas olana kafanın üst derisi boya sonrasıda ıslanıyorsa sorun yok demektir.
Adetliyken saç boyatmak günah mı
Eğer saçın dipi ıslanıyorsa yani boya suyu geçiriyorsa ister adetliyken ister temizken saç boyatmak günah değildir.
Adet iken saç boyanır mı nihat hatipoğlu
Nihat hatipoğlu hoca hakkında internette çok aradım ancak tam olarak adetliyken saç boyatmak hakkında sorulan bir soruya verdiği cevabı bulamadım yalnız bir tane programda bayanın biri saç boyatmak günah mı diye genel bir soru sormuş ona verdiği cevap vardır işte onu izlemek için buraya tıklayın..
Adetliyken neden saç boya tutmaz ?
Adetliyken saç boyanabilir boyanmaz boyansada tutmaz diye birşey yoktur.Yine tekrar edelim önemli olan adet olup olmamamak değil saçları boyattığınız zaman geçirgen olup olmadığı yani abdestin tutup tutmayacağıdır.
Regl iken saç boyatılır mı
Regl döneminde saç boyatmak,regl saç boyası tutar mı, hayiz halinde saç boyanırmı gibi sorularda aynı sorunun farklı dilde sorulmasıdır.Yani bildiğiniz üzere bunların hepsi eş anlamlı kelimelerdir saçını boyatan kadınlar şunu bilsin dinen saç bakımı erkek olsun kadın olsun sevaptır.Burada mesele abdestsiz iken saç boyatmak bu cünupluk veya adet iken olabilir saçı boyadıktan sonra abdestin tutup tutmayacağı ile ilgidir.
http://link.tl/1nbbv