Yaşama Dair Bilgiler...

3 Şubat 2014 Pazartesi

Kişnişin faydaları,kişniş faydaları ve zararları hakkında bilgi


kişniş,kişnişin,kişnişin faydaları,kişnişin zararları,kişnişin yararları
kişnişin yararları ve zararları
Açıkçası bu yazıyı hazırlamadan önce kişnişi bilmiyordum.Daha doğrusu ismini duymuştum yani aşinaydım ancak kişnişin dünyanın en çok tüketilen şifalı bir bitki olduğunu ve anavatanının bizimde içine dahil olduğumuz akdeniz ülkeleri olduğunu yeni öğrendim..Kişnişin tüketimi yaygın olarak baharat olarak salatalarda ve yemeklerde sos olarak kullanılmaktadır ancak bazen özel kullanımlarıda vardır.Kişniş özellikle rutubetli aylarda temmuz-ağustos aylarında yetişir ve maydanozun amcaoğludur.Kişnişin sinir sisteminden tutunda cinsel güce kadar birçok faydası vardır.Şimdi ilk olarak kişnişin faydalarını madde madde sıralayılım daha sonra da kişniş hakkında merak edilen soruları soru cevap şeklinde cevaplandıralım..

Kişnişin zararları nelerdir ?
Her şeyde olduğu gibi kişnişin de fazlası zararlıdır.Doğada bulunan en yararlı bitkinin bile fazlası zararlıdır.Ama özellikle iki hususa dikkat etmek gerekir.Damar sertliği ve mide asidi olan kişilerin kişniş tüketmesi yasaktır.

Kişnişin faydaları nelerdir
Doğumu kolaylaştırır,Karın ağrısına iyi gelir,Çocuklarda ishali keser,İştah açıcıdır,Hazmı kolaylaştırır,Kusmayı önler,Baş ağrısına iyi gelir ve bayat yiyeceklerin vucüda verdiği zararları azaltır.

Kişnişin tadı neye benzer ?
Kişnişin tadının ilk başta güzel gelmediği,alıştıktan sonra güzel gelmeye başladığı söyleniyor..Kişkişin tadı ise sabunsudur.Kişnişin kokusu tahta kurusu gibidir.

Kişniş ağız yaralarına faydası?
Ahmet maranki çıktığı televizyon programlarında kişnişin faydalarına öve öve biteremiyor.Özellikle ağız yaralarına mucizevi bir şekilde etki yapıp geçirdiğini iddia ediyor.Ağzındaki yaralardan şikayet eden insanın aşağıdaki Ahmet marankinin tarif ettiği şekilde kişkişi sabah ve akşam içtikleri takdirde daha ilk günden yaralarının geçeceğini belirtmektedir.O yüzden kişkişi ağız yaraları olan ziyaretçilerimiz aşağıdaki tarife göre evde kendi kendine tedavi edebilir.

Kişniş nasıl tüketilir ahmet maranki
tohumu alınır havanda dövülüp toz haline getirilir bir bardak kaynar suyun içinde 15 dakika bekletilir her sabah ve aç karnına 1 çay bardağı içilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..