Yaşama Dair Bilgiler...

13 Şubat 2014 Perşembe

Ek takipsizlik kararına itiraz nasıl yapılır,itiraz dilekçesi


Ek takipsizliğe itiraz nasıl yapılır ?
Son dönemde özellikle cep telefonu hırsızlığında TİB'in tarafından çalınan cep telefonunun imei numarasından kimin kullanıldığı tespit ediliyor ve şüpheli olarak ifadeye çağrılıyor ancak savcılık iyi niyetle satın aldı şüphelinin herhangi bir suç kastı yok deyip şüpheli hakkında ek takipsizlik kararı veriyor..Yani sizin telefonunuz çalınıyor ve ne şekilde olursa olsun çalındıktan sonra kimin kullandığı biliniyor ancak şüpheli hakkında bir işlem yapılmıyor bu durum müştekilerin canını haliyle sıkıyor ve karara itiraz ediyorlar ancak nasıl ve nereye itiraz edecekleri konusunda pek bilgileri yok şimdi ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karar nedir,karar nasıl itiraz edilir onu açıklayalım...

Ek Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar
Dosyada herhangi bir nedenden dolayı soruşturma başlangıcında şüpheli olan şahsın Cumhuriyet Savcısı tarafından şüpheli hakkında kamu davasını açmasını gerektirir nitelikte iddia dışında delil bulunmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı vermesine denir.Yani savcı iddiayı kendisine göre değerlendiriyor ve ciddi bulmadığı zaman takipsizlik kararı veriyor davasını açmıyor bu kararı beğenmeyen müştekiler veya vekilleri ise tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ağır ceza mahkemesine dilekçe yazmak suretiyle itiraz edebiliyor..
Ek Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar itiraz dilekçesi
Burda en önemli nokta tebliğ tarihinden itibaren 15 gün sürenizin olduğunu bilmenizdir yani herhangi bir şekilde elinize tebliğ ulaşmadıysa imzalı bir şekilde almadıysanız üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin itiraz hakkınız saklı kalır.Ancak tebliğiyi aldığınız andan itibaren 15 gün süreniz vardır.İtirazı bağlı bulunduğunuz adli makamın ağır ceza mahkemesine yazılır ben örnek olarak Ankarayı vereceğim.

SİNCAN AĞIR CEZA MAHKEMESİ 'ne SUNULMAK ÜZERE
ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA


KOVUŞTURMAYA
YER OLMADIĞI KARARINA
İTİRAZ EDEN(MÜŞTEKİ)……..:...../
VEKİLİ…………………………….:
ŞÜPHELİ………………………….:..../
SUÇ………………………………...:
SUÇ TARİHİ……………………..:
İTİRAZ OLUNAN KARAR…….:Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014/... soruşturma no’lu,2014/ ... Karar no’lu,.... tarihli kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı
TEBELLÜĞ TARİHİ…………….:
İTİRAZ NEDENLERİ……………:

itiraz nedeni önce kısa bir açıklama ile yazılır


DELİLLER………: dosya içerisinde varsa deliller yazılır

SONUÇ VE İSTEK..:Yukarıda açıklamaya çalıştığımız nedenlerden dolayı,itirazımızın kabulüyle,Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014/.... soruşturma no’lu,2014/ .... Karar sayılı ve ........ tarihli kovuşturmaya yer olmadığına dair kararının kaldırılmasına ve şüpheli hakkında TCK ‘nun ilgili maddeleri gereğince kamu davası açılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. ( dilekçenin yazıldığının günün tarihi )

İTİRAZ EDEN MÜŞTEKİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..