Yaşama Dair Bilgiler...

29 Aralık 2013 Pazar

Evde bakım ücreti almanın şartları ve maaş başvurusu 2014


evde bakım,özürlü bakım,yaşlı bakım,2014,ücreti,maaşı,şartları,başvuru,nereye,nasıl,bağlatma
evde bakım ücreti 2014
Evde bakım ücreti nasıl alınır ?
Evde bakım ücreti alabilmek için 3 şart vardır.kişinin %50 ve üzeri ağır özürlü olması,bakıma muhtaçlık kriteri ve gelir kriteri.Aylığın bağlanabilmesi için bu 3 şartında eksiksiz var olması gerekiyor yani bu kriterlerden herhangi birinin olmaması durumunda evde bakım ücreti aylığı bağlanmaz.Şimdi bu kriterleri tek tek açıklayalım.
%50 ve üzeri ağır özürlülük
Evde bakım ücreti alacağınız kişinin sağlık kurulu tarafından %50 ve üzeri özürlü olduğunu gösterir bir rapora sahip olması gerekir.Özürlülük durumu %50'nin altında olursa evde bakım ücreti maaşı bağlanmaz.
Bakıma muhtaçlık
Bakıma muhtaçlık kriteri genel anlamda kişinin günlük işlerini,ihtiyaçlarını yardımsız tek başına yapamaması durumudur.
Geilr Kriteri
Aylığın bağlanabilmesi için evde yaşayan hane halkı kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 2/3'ünden az olması gerekiyor.Yani ne iş yaptığınız yada ne kadar kazandığınız önemli değil ev hane halkı kişisi kaç kişi ise toplam geliri toplam kişi sayısana böldüğünüzde şu an ki hesaplamalar göre 486 lirayı aşmaması gerekiyor.Şöyle örneklendirirsek aylık gelirizin 2000 TL ise evde 6 kişi yaşıyorsanız 2000/6 = 333,3 yani kişi başına yaklaşık 333 TL düşer ki bu evde bakım ücreti almanız için yeterli koşuldur çünkü kişi başına düşen gelir 486 TL'nin altındadır.
Evde bakım ücreti ne kadardır ?
Bakım ücreti yada maaşı net asgari ücretin geçim indirimi dahil olmayan halidir.Asgiri ücret geçim indirimi hariç ne kadardır bugünkü asgari ücret ne kadarsa -73 lira düşülür yani şu an 2014 yılana girmek üzeriyiz yeni zamlar bi kaç güne belli olacak ancak 2013 sonu itibariyle asgari ücret net 877 TL bu ücretten 73 lira eksik yani 803 TL bakım aylığı bağlanır.
Evde Bakım ücreti almak için başvuru nereye yapılır ?
Evde bakım ücreti talep üzerine bağlanan bir aylıktır.Yani aylığın bağlanması için aşağıdaki istenilen belgeler ile birlikte hangi ilde yaşıyorsanız o ilin sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvurmalısınız.Başvurunuz yaklaşık 3-4 ay içinde sonuçlanıyor.Eve kontrole de geliyorlar..
Evde Bakım ücreti aylığı başvurusu için istenilen belgeler nelerdir ?
Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış en az % 51 oranında özürlü olduğunu gösteren raporun aslı
-Evde yaşayan ve çalışan veya emekli olan herkesin maaş bordrosu
-Malvarlığı varsa evde yaşayan herkesin tapu veya ruhsat fotokopisi
-18 yaşını doldurmuş zihinsel engelliler için vasi kararı
-2022 sayılı Kanundan yararlanılıyorsa maaş bordrosu
-Tapu Sicil Müdürlüğünden evde yaşayan herkesin gayrimenkulleri olup olmadığına dair belge
-Tarla, bağ ve bahçeden dolayı tarımsal geliri olup olmadığına dair Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden belge
- Hane halkı için Nüfus Müdürlüğünden alınan yerleşim kaydı.
-Özürlünün varsa öğrenim durumunu gösterir belge
-Anne-babasının boşanma durumunda varsa boşanma kararı
-Özürlünün 2 adet vesikalık fotoğrafı
-Evde yaşayan herkesin kimlik fotokopileri ve vergi dairesinden alınacak sicil yoklama belgesi
-Vergi dairesinden sicil kaydı çıkanlar için muhasebecilerinden işletme hesap özeti ve vergi levhası fotokopisi
-SGK’dan alınacak ve evde yaşayan herkes adına sicil yoklama belgesi.
* Genel olarak evde bakım ücreti almanın şartlarını ve başvurusunu anlatmaya çalıştık ancak bu konu çok teferruatlı bir konu ve yasalar değiştikçe değişime uğrayabiliyor o yüzden aklınıza takılan bunların dışında soru varsa bize yorum olarak sorun gerek biz gerek sitemizi ziyaret eden ziyaretçiler yorumlarınızı cevaplandıracaktır.Sitemize üye olarakta bu konudaki yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.Üye olmak için buraya tıklayın..

6 yorum:

 1. merhaba ,
  yeni torba yasasında herkez evde bakım parası alacak diye konular geçmekte doğrumudur buna göre gelir şartı aranmıcakmı bilgi verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 2. yogun migreni olan 73 yaşındaki birisi içinde bakım parası alınabilirmi?

  YanıtlaSil
 3. merhaba abinin %92 ablanın %87 raporu var ablam babamdan aylık almaktadır daha önce evde yiğenim bakım ücreti alıyordu.evlendi şimdi akraba bakacak kimse yok .bakıcı olması için mutlaka akraba olması şart mı? bakıcı olmak isteyen kişi nereye nasıl başvurmalı ?tşkler

  YanıtlaSil
 4. 2014 mayısın 12 sinde başvuru yaptık. Bütün belgeleri tamamladık. 3 şarta da eksiksiz uyuyoruz. %80 özürlü raporumuz var ve evde kişi başı düşen gelir 392. ve 1 kişide üniversite okuyor o da ocakta bitirip gelicek o hariç 392 lira. Devletten doktor geldi onay verdi. Banka kartı çıkarın dediler çıkardık. Bekleyin dediler. Bekledik aradık cevap vermediler yine bekleyin dediler son gittiğimizde ise kasımın son haftası iptal olumsuz dediler. bütün şartlar onay aldığı halde bir daha kontrol edilmesi gerekiyor dediler. 3 kardeş okuyoruz 2 si de üniversiteye hazırlanıyor. Annem babanneme bakmak için işten çıktı. Sonra bu maaşa başvuru yaptk ama onay bir türlü gelmiyor. Babanneme baktığı için de çalışamıyor. Şu an ne yapmamız gerekiyor bilmiyoruz ? Kısa zamanda cevap vermeniz dileğiyle.
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. kardeşim siz bakım ücretini özürlüye bakılsın diye veryorsunuz bakanın gelirine deyil özürlünün gelirine bakmanız gerekmezmi bu kadarmı yetersizsiniz..

  YanıtlaSil
 6. Bu8 yardıma başvuran bazı insanlar nitelikli dolandırıcı. Bir markette kısa bir süre çalışıyor ve çalışma esnasında bankadan Otuzbin lira kredi çekiyor ve parayı alınca, ah belim ağrıdı ben istifa ediyorum deyip işten kaçıyor ve paraları çatır çatır yiyor. Yetmedi bir de annesine yaşlı koca buluyorlar ve adamın evini evlenme şartı annesinin üzerine yapıyor sonra da kadın eviüzerine alıp evleniyor ve altı ay sonra numaradan 'vay bu adam bana kötu davranıyor diye film yapıp adamın evinden kaçıyor ama adamı boşamıyor çünkü boşarsa ev elde gidebilir veya yarısı elden gidebilir. Yetmiyor ev sahibinin iyi duygularıı suistimal ederek ve güven vererek ev kiralıyor bu bazı sahtekar ve kirayı ödeyeceğim diye cambazlıklar ve hile hurdalar yapıp ödemiyorlar ve kirayı biriktirip bedevaya oturuyorlar evden kaçıyorlar, kanunlarımız işlemediği için ne ev sahibi bu bazı nitelikli dolandırıcılardan parasını alabiliyor , ne bankalar parasını alabiliyor, ne de bunlara ceza veriliyor. Yetmedi bir de annesi evlendiği adamın evindin tapusunu kendi üzerine aldıktan sonra ve adamı daha sonra filim icabı kötüleyip adamın evinden kendi oğlunun evine kaçtıktan sonra bir de bu kadına bakım parası için başvuruyorlar ve devlet kurumlarını dolandırıyorlar. Bu bazı nitelikli dolandırıcılar inşallah daha fazla insanların, bankaların ve devletin canını yakmadan cezasını bulurlar ve hapse girerler. Sen ben sikayet etsek can güvenliğimiz de yok ki. Allah devletimize ve polisimize muvaffakiyet ve bunları yakalamada daha çok başarı versin inşallah.

  YanıtlaSil

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..