Ana içeriğe atla

Evde bakım ücreti almanın şartları ve maaş başvurusu 2014evde bakım,özürlü bakım,yaşlı bakım,2014,ücreti,maaşı,şartları,başvuru,nereye,nasıl,bağlatma
evde bakım ücreti 2014
Evde bakım ücreti nasıl alınır ?
Evde bakım ücreti alabilmek için 3 şart vardır.kişinin %50 ve üzeri ağır özürlü olması,bakıma muhtaçlık kriteri ve gelir kriteri.Aylığın bağlanabilmesi için bu 3 şartında eksiksiz var olması gerekiyor yani bu kriterlerden herhangi birinin olmaması durumunda evde bakım ücreti aylığı bağlanmaz.Şimdi bu kriterleri tek tek açıklayalım.
%50 ve üzeri ağır özürlülük
Evde bakım ücreti alacağınız kişinin sağlık kurulu tarafından %50 ve üzeri özürlü olduğunu gösterir bir rapora sahip olması gerekir.Özürlülük durumu %50'nin altında olursa evde bakım ücreti maaşı bağlanmaz.
Bakıma muhtaçlık
Bakıma muhtaçlık kriteri genel anlamda kişinin günlük işlerini,ihtiyaçlarını yardımsız tek başına yapamaması durumudur.
Geilr Kriteri
Aylığın bağlanabilmesi için evde yaşayan hane halkı kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 2/3'ünden az olması gerekiyor.Yani ne iş yaptığınız yada ne kadar kazandığınız önemli değil ev hane halkı kişisi kaç kişi ise toplam geliri toplam kişi sayısana böldüğünüzde şu an ki hesaplamalar göre 486 lirayı aşmaması gerekiyor.Şöyle örneklendirirsek aylık gelirizin 2000 TL ise evde 6 kişi yaşıyorsanız 2000/6 = 333,3 yani kişi başına yaklaşık 333 TL düşer ki bu evde bakım ücreti almanız için yeterli koşuldur çünkü kişi başına düşen gelir 486 TL'nin altındadır.
Evde bakım ücreti ne kadardır ?
Bakım ücreti yada maaşı net asgari ücretin geçim indirimi dahil olmayan halidir.Asgiri ücret geçim indirimi hariç ne kadardır bugünkü asgari ücret ne kadarsa -73 lira düşülür yani şu an 2014 yılana girmek üzeriyiz yeni zamlar bi kaç güne belli olacak ancak 2013 sonu itibariyle asgari ücret net 877 TL bu ücretten 73 lira eksik yani 803 TL bakım aylığı bağlanır.
Evde Bakım ücreti almak için başvuru nereye yapılır ?
Evde bakım ücreti talep üzerine bağlanan bir aylıktır.Yani aylığın bağlanması için aşağıdaki istenilen belgeler ile birlikte hangi ilde yaşıyorsanız o ilin sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvurmalısınız.Başvurunuz yaklaşık 3-4 ay içinde sonuçlanıyor.Eve kontrole de geliyorlar..
Evde Bakım ücreti aylığı başvurusu için istenilen belgeler nelerdir ?
Tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınmış en az % 51 oranında özürlü olduğunu gösteren raporun aslı
-Evde yaşayan ve çalışan veya emekli olan herkesin maaş bordrosu
-Malvarlığı varsa evde yaşayan herkesin tapu veya ruhsat fotokopisi
-18 yaşını doldurmuş zihinsel engelliler için vasi kararı
-2022 sayılı Kanundan yararlanılıyorsa maaş bordrosu
-Tapu Sicil Müdürlüğünden evde yaşayan herkesin gayrimenkulleri olup olmadığına dair belge
-Tarla, bağ ve bahçeden dolayı tarımsal geliri olup olmadığına dair Tarım İl/İlçe Müdürlüğünden belge
- Hane halkı için Nüfus Müdürlüğünden alınan yerleşim kaydı.
-Özürlünün varsa öğrenim durumunu gösterir belge
-Anne-babasının boşanma durumunda varsa boşanma kararı
-Özürlünün 2 adet vesikalık fotoğrafı
-Evde yaşayan herkesin kimlik fotokopileri ve vergi dairesinden alınacak sicil yoklama belgesi
-Vergi dairesinden sicil kaydı çıkanlar için muhasebecilerinden işletme hesap özeti ve vergi levhası fotokopisi
-SGK’dan alınacak ve evde yaşayan herkes adına sicil yoklama belgesi.
* Genel olarak evde bakım ücreti almanın şartlarını ve başvurusunu anlatmaya çalıştık ancak bu konu çok teferruatlı bir konu ve yasalar değiştikçe değişime uğrayabiliyor o yüzden aklınıza takılan bunların dışında soru varsa bize yorum olarak sorun gerek biz gerek sitemizi ziyaret eden ziyaretçiler yorumlarınızı cevaplandıracaktır.Sitemize üye olarakta bu konudaki yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.Üye olmak için buraya tıklayın..

Yorumlar

 1. merhaba ,
  yeni torba yasasında herkez evde bakım parası alacak diye konular geçmekte doğrumudur buna göre gelir şartı aranmıcakmı bilgi verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 2. yogun migreni olan 73 yaşındaki birisi içinde bakım parası alınabilirmi?

  YanıtlaSil
 3. merhaba abinin %92 ablanın %87 raporu var ablam babamdan aylık almaktadır daha önce evde yiğenim bakım ücreti alıyordu.evlendi şimdi akraba bakacak kimse yok .bakıcı olması için mutlaka akraba olması şart mı? bakıcı olmak isteyen kişi nereye nasıl başvurmalı ?tşkler

  YanıtlaSil
 4. 2014 mayısın 12 sinde başvuru yaptık. Bütün belgeleri tamamladık. 3 şarta da eksiksiz uyuyoruz. %80 özürlü raporumuz var ve evde kişi başı düşen gelir 392. ve 1 kişide üniversite okuyor o da ocakta bitirip gelicek o hariç 392 lira. Devletten doktor geldi onay verdi. Banka kartı çıkarın dediler çıkardık. Bekleyin dediler. Bekledik aradık cevap vermediler yine bekleyin dediler son gittiğimizde ise kasımın son haftası iptal olumsuz dediler. bütün şartlar onay aldığı halde bir daha kontrol edilmesi gerekiyor dediler. 3 kardeş okuyoruz 2 si de üniversiteye hazırlanıyor. Annem babanneme bakmak için işten çıktı. Sonra bu maaşa başvuru yaptk ama onay bir türlü gelmiyor. Babanneme baktığı için de çalışamıyor. Şu an ne yapmamız gerekiyor bilmiyoruz ? Kısa zamanda cevap vermeniz dileğiyle.
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. kardeşim siz bakım ücretini özürlüye bakılsın diye veryorsunuz bakanın gelirine deyil özürlünün gelirine bakmanız gerekmezmi bu kadarmı yetersizsiniz..

  YanıtlaSil
 6. Bu8 yardıma başvuran bazı insanlar nitelikli dolandırıcı. Bir markette kısa bir süre çalışıyor ve çalışma esnasında bankadan Otuzbin lira kredi çekiyor ve parayı alınca, ah belim ağrıdı ben istifa ediyorum deyip işten kaçıyor ve paraları çatır çatır yiyor. Yetmedi bir de annesine yaşlı koca buluyorlar ve adamın evini evlenme şartı annesinin üzerine yapıyor sonra da kadın eviüzerine alıp evleniyor ve altı ay sonra numaradan 'vay bu adam bana kötu davranıyor diye film yapıp adamın evinden kaçıyor ama adamı boşamıyor çünkü boşarsa ev elde gidebilir veya yarısı elden gidebilir. Yetmiyor ev sahibinin iyi duygularıı suistimal ederek ve güven vererek ev kiralıyor bu bazı sahtekar ve kirayı ödeyeceğim diye cambazlıklar ve hile hurdalar yapıp ödemiyorlar ve kirayı biriktirip bedevaya oturuyorlar evden kaçıyorlar, kanunlarımız işlemediği için ne ev sahibi bu bazı nitelikli dolandırıcılardan parasını alabiliyor , ne bankalar parasını alabiliyor, ne de bunlara ceza veriliyor. Yetmedi bir de annesi evlendiği adamın evindin tapusunu kendi üzerine aldıktan sonra ve adamı daha sonra filim icabı kötüleyip adamın evinden kendi oğlunun evine kaçtıktan sonra bir de bu kadına bakım parası için başvuruyorlar ve devlet kurumlarını dolandırıyorlar. Bu bazı nitelikli dolandırıcılar inşallah daha fazla insanların, bankaların ve devletin canını yakmadan cezasını bulurlar ve hapse girerler. Sen ben sikayet etsek can güvenliğimiz de yok ki. Allah devletimize ve polisimize muvaffakiyet ve bunları yakalamada daha çok başarı versin inşallah.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..

Bu blogdaki popüler yayınlar

Malın satılması için dua,bir malın tez satılması için okunacak dua

 Malın çabuk satılması için okunacak dua

Arsa,Araba,ev yada herhangi bir değerli malınızı satmak istiyorsunuz ve satışa çıkardınız ancak bir türlü alıcı çıkmıyor yada tam değerini veren kişiler çıkmıyor ise aşağıdaki duayı o malın üzerine okursanız o malı tez elden,değerince satmanıza yardımcı olur.O yüzden bir malı tez elden satmak istiyorsanız,o malın üzerine 7 defa duha suresi ve 7 defa fil suresi okuyun ve üfleyin yücü Allahın izniyle en kısa zamanda o malınız satılacaktır.Aşağıda duhan suresi ve fil suresi hem arapça hem türkçe anlamı yazılmıştır.Sureseleri ezbere bilmiyorsanız aşağıdan okuyabilirsiniz.Alllah dualarınız kabul etsin..
Fil Suresi

1.Elem tera keyfe feale rabbüke bi eshaabil fiyl  2.Elem yec'al keydehüm fii tadliyl  3.Ve ersele aley him tayran ebâabiyl  4.Termiyhim bi hıcâaratim min sicciyl  5.Fecealehüm Ke asfim me'küül

1.Rabbin fil sahiplerine neler etti, görmedin mi?  2.Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı?  3.Onların üstüne ebâbil kuşlarını gönderdi. …

Vajinada şişlik neden olur,vajinada şişlik nasıl geçer ?

Vajinada şişlik nedeneleri nelerdir ? Vajinada şişlik çok sık rastlanılan bir şikayettir.. Eğer yaşınız 20-29 yaş aralığında ise düzenli ilişkiniz var ve vajinanın saat 4 ve 8 yönünde yani sağ veya sol tarafının herhangi birinde şişlik varsa endişelenmenize gerek yok.. Vajinadaki şişlik çocuk olmasını engeller mi sorusu da çok soruluyor onu da peşinen söyleyelim şişlik çocuk olmasını engellemez. Çünkü bu her 100 kadından 2 sinde yaşamında 1-2 defa görülen bartholin absesi denilen bartholin salgı bezinin şişmesi durumudur.Bu bartholin bezleri vajinanızın her iki tarafında bulunur ve vajinanın kuru olmamasını özellikle ilişki esnasında kaygan olmasını sağlayan salgı bezleridir.Bazı durumlarda bu salgı bezlerinin kanalları tıkanır ve sıvı olduğu yerde birikir ve şişlik meydana gelir.Şişliğin geçmesi için sıvının dışarıya akıtılması gerekir. Sıvı dışarıya akıtılmaz ve herhangi bir şekilde enfekte olursa abse yapar ve kist oluşur. Bu şişliğin oluşmasının birçok nedeni olabilir ama en çok r…

Adetliyken saç boyanırmı,adetli iken saç boyatmak diyanet

Adetliyken saç boyatmak hakkında o kadar çok dedikodu var ki halk arasında insan neye kime inanacağını şaşırıyor..İşte bizde en kapsamlı haliyle adet iken saç boyatma hakkında öğrenmeyi isteyeceğiniz sormayı düşündüğünüz her şey soru cevap şeklinde aşağıya sıraladık..
Adetliyken saç boyatmak 
Adetliyken saç boyatılırmı diye sorulan şey esasen abdestsiz iken saç boyatılır mı sorusudur.Yani adetliyken saç boyatılınca abdestsiz olunacağından saç bayasının tutup tutmadığından şüphe ediliyor oysa ki asıl meseleyi kaçırılıyor.Yani kadınlar regl halindeyken yada cünup iken daha genel bir ifade ile gusül abdestleri yok iken saçlarını boyatmak isterlerse buna dinen bir sakınca mahal yoktur.Ancak saç boyasının kına türü olması yani su geçirmesi şarttır.Eğer saçı boyattıktan sonra saça boyadan ötürü su geçirmiyorsa ihtivası gereği o zaman ister adetli olsun ister adetsiz saçı boyatmak caiz değildir.Yani burada asıl mesela adetli olup olmamak değil abdestin tutup tutmayacağıdır.Kadınlar adetliy…

Deniz suyu ile abdest,deniz suyuyla gusül abdesti olur mu ?

Deniz suyu ile abdest alınır mı ?
Malum yaz geliyor neredeyse deniz sezonu açılıyor tatilde olanlar hergün denize girenler deniz suyu ile abdestin alıp alınamaycağı konusunda endişe duyuyorlar öyle ki küçükten itibaren bize öğretilen gusül abdesti için olsun normal namaz abdesti için olsun suyun el değmemiş olması ve saf olmasıydı..Saflıktan kasıt herhalde temizlik olsa gerek...Kuran-ı kerimde abdest almanın amacının temizlenmek olduğu anlaşılıyor zaten Kuranda abdestle ilgili bilgiler iki tane ayette geçiyor.İsteyen bakabilir bunlardan bir tanesi 5 Maide Suresi 6 - 4 Nisa Suresi 43 bu ayetlerden de anlaşıldığı üzere suyun nasıl olması gerektiği konusunda bilgi yoktur ancak peygamberimizden öğrendiğimiz şekliyle biz temiz su ile abdestimizi almaktayız..Deniz suyunun da abdest almamıza mani olmadığını yine peygamberimizden rivayet edilen bilgiler ışığında gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz..Bu konuda da çeşitli rivayetler vardır ancak deniz suyu ile abdest alınmasını yasaklayıcı bir bil…

Kötülüklerden korunmak için dua,kötülüklerden korunma duası

Kötülüklerden korunmak için okunacak dua
Yaşadığımız hayat iyi şeylere olduğu kadar maalesef kötü şeylere de gebe..Hiç kimse bana bir şey olmaz diyemez.1 dakika sonra başımıza ne geleceğini bilemeyiz.O yüzden kötülüklerden korunmak için bol bol dua etmeliyiz ki hep iyilerle karşılaşalım kötülükler bizden uzak dursun.Kötülüklerden korunmak için peygamber efendimizden rivayet edilen bir duaya göre "Her kim her sabah bu duayı okursa, kimsenin ona yolu yoktur. Yani ne zehir, ne sihir (büyü), ne de zalim bir sultan (ya da bir yönetici, patron) ona zarar veremez." diye buyurmuşlardır.Duanın manası nedir bilmiyorum ama peygembar efendimizden rivayet edilen duanın arapçası şu şekildedir :

Bismillâhillezî lâ yedurru mea ismihî şey'un fî-l (ea)rdi ve lâ fis-semâi ve hüves-semîul alîm.

Bimer şikayet,bimer başvuru online şikayet yazma

Böyle bir kurumun olduğuna doğrusu çok sevindim..Başbakanlık ileşitim merkezi yani kısa adıyla BİMER kamu hizmetlerinden memnun olmayan vatandaşların şikayet etmek için muhatap bulamadıkları zaman gidecekleri tek adres..Bimer yoluyla iki yöntem ile şikayetçi olabilirsiniz.İster Alo 150'yi arayıp şikeyetçi olduğunuz konu neyse uzmanlara söyleyebilirsiniz isterseniz bimer'e online başvuru yapma linkinden şikayetinizi yazıp başbakanlığa gönderebilirsiniz. Tercih size kalmış ancak Alo 150"yi  mesai saatleri içerisinde arayabiliyorsunuz yani 8:00 -17:00 arasında arayabilirsiniz.Alo 150'yi aramak ücretli mi ücretsiz mi bilmiyorum ben biraz önce aradım kontürlü hat kullanıyorum hiç bir düşüm gerçekleşmedi ancak bedavam olduğu için ondan mı gitti acaba tereddüt ettiğim için buraya kesin bir şey yazamadım ama büyük ihtimalle ücretsiz.Bimere internet yoluyla online şikayet formu doldurmak için aşağıdaki linke tıklayın ve tc ve e-devlet şifrenizle girin ve çıkan formu doldurara…

Karanfilin faydaları,karanfil neye iyi gelir ?

Karanfilin Yararları Nedir ?
Karanfilin yararlarını açıklamadan önce karanfil hakkında biraz bilgi verelim..Karanfil ilk olarak moluk adalarında keşfedilmiştir.Moluk adasında 10-20 metre yaz kış yeşil kalan bir ağaçtır.Ancak karanfil deyince akla endonezya gelir yani karanfilin anavatanı endonezyadır.Bizim ülkemizde çok kullanılmasada karanfil baharat olarak avrupada yaygın bir şekilde kullanılır özellikle turşu ve reçel yapımında karanfil tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır.Dünyada var olan her şey gibi karanfilin de kalitelisi ve kalitesizi vardır yani evinizdeki karanfilin hakiki olup olmadığını anlamak için küçük bir test yapabilirsiniz..Küçük bir leğenini içine su doldurun ve karanfilden bir kaç tanesini içine atın..Eğer attığınız karanfiller suda dikey bir şekilde yüzüyor veya dibe batıyorsa karanfiller kaliteli demektir ancak yatay şekilde yüzüyor ve dibe batmıyorsa adi kalitesiz karanfiller demektir.Şimde gelelim karanfilin faydalarına ;
Ağız kokusunu giderirÇiğnendiğinde ağı…

Ses nasıl güzelleşir,sesin güzel olması için ne yapmalı ?

Bir insan sesini güzelleştirebilir mi daha doğrusu şarkı,türkü söylemek için sesinin daha güzel çıkmasını sağlayabilir mi yoksa bu doğuştan gelen bir özellik midir ? Bence bu iş doğuştan gelen bir özelliktir dahası yetenektir..Yani bir insan sesi neyse odur ses güzelleştirme diye bir şey de yoktur yalnızca sesin eğitilmesi vardır..Tabii bu benim fikrim ben yinede sesi güzelleştirdiği söylenen bir kaç öneri verecem burada ancak onların ne kadar işe yaradığını kimse bilmiyorum hiç bir bilimsel karşılığı da yok zannımca ama siz yinede bir deneyin belki faydası olur.. Benim size tavsiyem eğer sesiniz iyi değilse hiç bu işlerle uğraşmayın şarkı söylemek,türkü yada şiir okumak size göre değil demektir..Bu iş yetenek işidir ve her insanın farklı farklı yetenekleri vardır yeteneğiniz yoksa hiçbir zaman olağanüstü işler yapamazsınız.Bu kadar olumsuzluktan sonra şimdi gelelim sesinizi nasıl daha güzel hale getirirsiniz onu açıklamaya bunun için en çok söylenen 3 ses güzelleştirme önerisi;

1- …

Buğday yağı cilde nasıl uygulanır,buğda yağı faydaları

Buğday yağı son zamanlarda özellikle bayanlar arasında çok yaygın bir şekilde uygulanır oldu..Artık buğday yağının hücre yenileyici özelliği,selülit,yanık,yara ve cilt problemlerine iyi geldiği hemen hemen herkes tarafından söyleniyor.Ayrıca doğum ve güneş lekeleri için ve saçlarınız içinde kullanabilirsiniz.Doğum ve güneş lekelerini de yok ettiği biliniyor.Doktorlar bu konuda ne diyorlar bilmiyorum ama deneyenler bizzat böyle söylüyor.Şimdi gelelim buğday yağının sakıncasına,belki de buğday yağının tek handikapı özelikle yüz bölgesinde kullandığınızda kıl köklerini beslediği için kıllanmayı artırıcı etkisi olduğunu söylüyorlar.O yüzden yüz bölgesine kullanırken daha dikkatli olmanız ve kıllanmayı artırıcı etkisini görürseniz kullanmayı bırakmak en iyisi..
Buğday yağı cilde uygulanışı

1 çay bardağı buğday yağını bir miktar pamuğun üstüne koyun ve pamukla birlikte vucüdunuzda nereye uygulmak istiyorsanız o bölgeye masaj şeklinde hafif bastırarak uygulayın..Gece yaparsanız daha iyi olu…

Uyumak için okunacak dua,uyku,uyuyabilmek için dua

Uykusuzlik için okunacak dualar
Geceleyin uykusuzluk çekenler,uyuyamayanlar için 2 tane dua paylaşacağım bunlardan bir tanesi günümüzde sevilen sayılan hocalardan cübbeli ahmet hocanın uykusuzluk çekenlere yapmasını ve okumasını önerdiği duadır..Diğeri ise Peygamber efendimizin Ashabından uykusuzluk sorunu yaşayan sahabesine okumasını önerdiği duadır.Öncelikle Peygamber efendimizin sahabeye önerdiği duayı paylaşıyorum..

1 - Zeyd b. Sabit r.a uykusuzluğa tutulmuş ve Peygamberimize bu durumdan bahsetmiş..Peygamber efendimizde ona uykunun gelmesi ve hemen uyamak için “Allahumme ğarati’n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te’hüzüke sinetün ve lâ nevmün, yâ Hayyü yâ Kayyûmü ehdi leyli ve enim ayni.” okumasını tavsiye etmiş...
Peygamberimizin ashabından Zeyd b.Sabit R.A öğrettiği duanın manası
Ey Allahim ! Yıldızlar battı, gözler sakinledi, ( ve yumuldu )
Sen hayat sahibi ve daima duran( ve tutan ) sın. Seni ne bir uyuklama tutabilir ne de uyku.
Ey Hayat sahibi, Kayyum ( o…