Yaşama Dair Bilgiler...

29 Aralık 2013 Pazar

Burundan sümüklü kan gelmesi nedenleri,abdest bozar mı


burun,kan,gelmesi,sümüklü,neden,nedenleri,abdest,bozarmı
burundan kan gelmesi
Burundan kan gelmesi neden olur ?
Burundan sümüklü kan gelmesi daha çok gripken ortaya çıkan bir hadisedir.Gripken aşırı sümkürme burunda kanamaya yol açabilir.Eğer gripken bu kan geliyorsa muhtemelen gribe bağlı bir kanamadır.Eğer gribe bağlı değilse bu kanın gelmesi  akciğer,mide,gırtlak ile gili problemler olabilir.Acilen bir hekime görünmenizde fayda vardır.Tabii birde burundaki kanama dışında göğüs bölgenizde,gırtlak bölgenizde yada mide bölgenizde ağrı veya şişlik varsa dışkıda da kanama mevcutsa bu problemin daha ciddi olduğuna işarettir.Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşana gitmeniz şiddetle tavsiye edilir.
Burundan kan gelmesi abdest bozar mı ?
Bu soruyu cevaplandırmak için kesin bir tanımlama yapmak mümkün değil gözüküyor zira akışın şiddetine göre farklı yorumlanılabilir..Yani aşağıdaki tırnak içinde yazılan hükme göre burnunuzdan gelen kanın şiddetini de göz önüne alarak abdestinizin bozulup bozulmayacağını sizin yorumlamanız en sağlıklısı olacaktır.
"Akıcı bir halde ağızdan çıkan kan, tükürükten fazla veya ona eşit ise, abdesti bozar, değilse, bozmaz. Bu renginden anlaşılır. Diğer yerlerden çıkan kan ise, çıkış yerinden yanlarına taşınca abdesti bozar. İğne ucu gibi çıkıp da yerinde kalan kan damlası abdeste engel olmaz. "

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..