Yaşama Dair Bilgiler...

28 Kasım 2013 Perşembe

Pankreas Kanseri,Belirtileri Nedir,Yaşam Süresi Ne Kadardır?


Pankreas nedir ?
Pankreas karın boşluğunda,bel bölümü önünde yer alan bir tür salgı bezidir.Pankreas oniki parmak bağırsağıyla dalağın arasında yaklaşık 20 cm uzunlukta 2 santimetre kare kalınlıkta karnı bi baştan bi başa, soldan sağa, boydan boya geçen bir organdır.

Pankreas kanseri nedir ?
Pankreasın üç bölümünün herhangi birinde yani pankreasın baş kısmı,pankreasın gövde kısmı ve pankreasın kuyruk kısmında görülen kansere pankreas kanseri denir.
pankreas,pankreas kanseri,kanser,kanseri,belirtileri,nedenleri,yaşam süresi,ne,ne kadar 
Pankreas kanseri yaşam süresi ne kadar ?
Tüm kanserden ölümlerde dördüncü sıradadır ancak  çok sık görülen bir kanser değildir.Kanser görüldüğü zaman pankreasta riski çok yüksek öldürücülüğü çok yüksek bu nedenle kanserden ölümlerde çok üst sıralardadır.Pankreas kanserinin erken teşhisi çok mümkün olmadığı için yapılan bir araştırmaya göre hastalığın teşhisinin konulup tedaviye başlanması ve ölümle sonuçlanması yaklaşık 6 ay sürüyor.Pankreas kanseri olup başarılı ameliyat geçiren radyoterapi ve kemoterapi gören her 5 hastadan yalınzca 1'i 5 yıl yaşar.

Pankreas kanseri belirtileri nelerdir ?
Pankreas kanserinin erken teşhisine yönelik bir imkan yoktur.Pankreas kanserinin ayırt edici bir belirtisi yoktur.Ancak en çok bilinen 2 tane belirtisi vardır.Bunlar ;
  • Kilo kaybı hastalar kimi zaman 7-8 kilo kadar kaybedebilmektedirler.
  • Yüzde oluşan kahverengi tonlu renk farkı da, hastaların hemen hemen tümünde görülen belirleyici bir özelliktir.Pankreasın başında oluşan kanserde sarılık oluşur ve böylelikle  teşhis koymak çok daha kolay olur. Ancak pankreasın gövdesinde ve kuyruğunda oluşan kanserlerde teşhis çok daha geç koyulur.Çok geciktiği için tedaviside mümkün olmayabilir.

Pankreas kanseri neden olur,Pankreas kanseri nedenleri
Pankreas kanserinin sebibi şu anda bilinmemektedir.Bilinen tek önemli bir sebebi sigaradır.Sigara içenlerde pankreas kanseri 2 kat daha fazla görülmektedir.Hatta bu içilen sigaranın miktarına da bağımlıdır. Sıkı içicilerde bu miktar daha da yükselmektedir.Bazı yiyecekler et,aşırı tuzlu yiyecekler,kızarmış yiyecekler yağlardan zengin yiyecekler pankreas kanseri görülme sıklığını arttırmaktadır.Sebzeler,meyveler,lifli gıdalar ise pankreas kanseri görülme olasılığını azaltmaktadır.Ama bunlar sigara gibi belirgin ve bariz nedenler değildir.Alkol tüketiminin pankreas kanserine neden olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir.Benzer bir belirsizlik şeker hastalığı için de mevcut olmakla beraber,50li yaşlardan sonra ortaya çıkan şeker hastalığı ihmal edilmemeli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..