Kendi isteğiyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı ? - Netividi

Kendi isteğiyle işten ayrılan işsizlik maaşı alır mı ?




işsizlik maaşı almanın şartları
İşsizlik ödeneği almak için işten kendi isteğinin dışında ayrılmanız gerekiyor.Yani kendi istiğinizle işten istifa ederseniz işsizlik ödeneğini maalesef alamıyorsunuz ancak aynı iş yerinde 15 yılını dolduranlar kendi rızalarıyla olsa bile işten istifa ederse tazminatını alabiliyor yeni yasayla bu hak elde edildi.Aşağıya işsizlik maaşı almanın şartları aşağıda belirtilmiştir ;

a-Hizmet akdinin 4447 sayılı Kanunun 51. maddesinde belirtilen hallerden birisine dayalı olarak sona ermiş olması, (bu kapsama girenler aşağıda belirtilmiştir)
• Hizmet akitleri, ihbar önellerine uygun olarak işveren tarafından feshedilenler,
• Hizmet akitleri, sağlık sebepleri, işverenin kanunda belirtilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışları ve işçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler nedeniyle bizzat kendileri tarafından feshedilen sigortalı işçiler,
• Sağlık sebepleri veya işyerinde işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan bir zorlayıcı sebebin ortaya çıkması halinde işveren tarafından hizmet akdi feshedilenler,
• Belirli süreli hizmet akdi ile çalışmakta olup da sürenin bitiminde işsiz kalanlar,
• İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olanlar,
• Özelleştirme nedeniyle hizmet akdi sona erenler,

b-Sigortalının Türkiye İş Kurumuna süresi içinde şahsen başvurarak yeni bir iş almaya hazır olduğunu kaydettirmiş olması,

c-Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp adına işsizlik sigortası primi ödenmiş olması

d-İşten ayrılmadan önceki son 120 günün işsizlik sigortası primi ödenerek ve sürekli çalışarak geçmiş olması.

Ayrıca, işsizlik ödeneğine hak kazanabilmek için başvuru sırasında hizmet akdinin grev, lokavt veya kanundan doğan ödevler nedeniyle askıya alınmamış olması gerekmektedir.


2 yorum:

  1. Bir yıldır sigortalıyım kendi isteğimle işi bıraktım işsizlik maaşı alabilirmiyim

    YanıtlaSil
  2. Bağkur sigortalısı issizlik maasi alabilirmi

    YanıtlaSil

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..