Yaşama Dair Bilgiler...

27 Mart 2013 Çarşamba

Doğum borçlanması nedir,Doğum borçlanmasının şartları nelerdir


doğum borçlanması,doğum borçlanması nedir,doğum borçlanması şartları
doğum borçlanması
Doğum Borçlanması Nedir

5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi kadın sigortalıların çalışıyorken kullandıkları ücretsiz doğum ya da analık izin sürelerinin emeklilik için hesaplanması işlemine doğum borçlanması denir.Doğum borçlanmasının yasaya göre bazı şartları var.Bu şartları aşağıya tek tek yazdım.Ancak doğum borçlanması yapacak olan hanımların bilmesi gereken iki temel şey vardır.1.cisi doğumun pirm başlangıcından sonra olması gerekiyor 2.cisi ise en fazla 2 çocuk için doğum borçlanması yapılabilir yani 2+2 4 yıl borçlanılabilir bu temel iki bilgi ışığında aşağıdaki maddeleri inceleyin.

Doğum Borçlanmasının Şartları

• Doğum borçlanması en fazla iki çocuk için yapılabilecektir. Çoğul gebelik durumunda tek çocuk için borçlanma imkanı getirimiştir.

• Her çocuk için en fazla 2 yıllık süre borçlanılabilecektir.

• Doğumun, sigortalılığın başlangıcından sonra olması gerekmektedir. Yani sigorta başlangıcından önceki doğumlar için borçlanma yapılamayacaktır.

• Doğum borçlanması yapılabilecek iki yıllık süre içinde çocuğun vefat etmesi halinde, sadece vefat tarihinde kadar olan süreler borçlandırılabilecektir.

• Doğum Borçlanması yapabilmek için işyerinden belge götürülmesine gerek yoktur.

• Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmayacaktır.

• İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar olan geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanabilecektir.

• İlgili yasa hükmüne göre sadece sigortalılar değil, sigortalının ölümü halinde tüm hak sahipleri (eş, çocuk, ana ve baba) borçlanma yapabilecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..