Beze,Koltuk altı,boyun ve kasıkta çıkan bezeler,yağ bezeleri

Beze,Koltuk altı,boyun ve kasıkta çıkan bezeler,yağ bezeleri

beze,beze neden olur,bezeler,vucüt bezeleri,koltuk altı,kasık,boyun bezeleri
boyun,koltuk altı ve kasıkta çıkan bezeler
Beze nedir
Beze kelimesi aslında cilt altındaki yumuşak doku dediğimiz dokudaki ele gelen sertlikler yada kitlelere beze adı veriliyor.Bunlar yağ dokusunun küçük toparlakları şeklinde olabilir,lipom dediğimiz kitleler olabilir burdaki bağ dokusundan yumuşak dokudan kaynaklanan kitleler olabilir bazıları kıl köklerinden saç diplerinden olan iltihabi oluşumların daha sonra kistik yapı haline gelmelerinden olabilir Özetle cilt altında bulunan bütün kitlelere beze adını veriyoruz.
Beze vucütta neden olur
Cilt altı yumuşak dokumuzdaki bu kitlelerin bazıları yumuşak dokuların kitleleridir bunlar genellikle yağ bezeleridir.Ele gelen fındık yahut nohut şeklindeki şişlik şeklindedirler.Ama lenf bezleri dediğimiz zaman yani lenf bezleri koltuk altı,boyun,kasık gibi bölgelerde ele gelmeleri ve şişmeleridir.Bunlar iltihabi olaylarda olabilecekleri gibi tümörlerinde bir bulgusu olabilirler.
Tehlikeli lenf bezleri
Lenf yolları ile ilgili bezeler,boynumuzun her iki yanında köprücük kemiğimizin hemen üzerinde ve her iki koltuk altımızda bulunabilirler.Yine kasık bölgelerinde kasık büklümü yada kasık kıvrımı dediğimiz bölgede lenf bezeleri elimize gelebilir.Bunlar normal durumlardada elimize gelebilirler.Ama bunlar birazcık büyüdüklerinde yani patolojik görünüm aldıklarında herhangi bir ciddi hastalığın habercisi de olabilirler.Bunlar bazen iç organlarımızdaki bir kanserin boynumuzdaki yayılması şeklinde olabildiği gibi hanımlarda meme kanserinin koltuk altındaki lenf bezine ulaşması gibi yorumlanabilir.Yada kasıktaki lenf bezleri de bazen boğulmuş bir fıtıkla karşılaşabildiği gibi lenf sisteminin tümöröl hastalıklarına karışabilir.
Bezelerin Tedavisi
vucüdumuzdaki cilt altındaki yağlı yada yumuşak doku dediğimiz dokudaki bütün kitleleri beze olarak adlandırıyoruz.Bu bezelerin ,Boyun bölgemizin her iki yanı,köprücük kemiklerimizin üzerindeki çukurlar,koltuk altları ve kasık bölgeleri önemlidir.Bu bölgede çıkan bezeler patolojik açıdan incelenmesi gerekir diğer bölgelerde çıkan bezeler daha çok lipom dedilen yağ bezeleridir.

Paylaş:

Sonraki
Önceki

Öne Çıkan Yazı

Kızamıkçık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kızamıkçık Nedir? Kızamıkçık rubella adını verdiğimiz virüsün neden olduğu çocukluk çağı döküntülü hastalıklarından birisidir.Genellikle ...

NETİVİDİ KİMDİR?


2012 yılında yayın hayatına başlayan Netividi; sağlık başta olmak üzere hayatın her alanında (yaşam, bilim,kültür,teknoloji vb)özgün ve benzersiz makaleler yazarak içerik üreten blog sitedir.

Bu noktadaki asıl amacımız; kaliteli Türkçe içerik oluşturarak Türk internet kullanıcısına hizmet etmektir.
Saygı ve sevgilerimizle...