Yaşama Dair Bilgiler...

16 Kasım 2012 Cuma

Ezan yanlış mı okunuyor,Ezan nasıl okunmalı,Vakti Saadette Ezan


ezan,ezan hoparlör,ezan sesi
Ezan nasıl okunmalı
Türkiye gibi müslüman bir ülkede ezanın tartışma konusu olması ne acı..Yaklaşık bin yıl oldu belkide daha fazla oldu islam ile tanışalı..Bin yıldır müslüman olmamıza rağmen hala ezanın nasıl okunacağını bilmemiz büyük bir paradoks..Dün Cnntürkte yayınlanan mesut yar'ın sunduğu burada laf çok programını izledim.Konuk olarak prof. yaşar nuri öztürk'de vardı.Programda yaşar nuri öztürk ezanın yanlış okunduğunu hoparlörle değil ezanın sade,güzel insan sesiyle okunması gerektiğini söyledi.Yaşar nuri öztürk'ün konuşmalarına çoğu zaman katılmam ancak ezan konusunda söylediği herşeye harfiyen katılıyorum.Diyanet işleri başkanlığı nasıl çalışıyor anlamıyorum bi ara merkezi ezan sistemi diye bir saçmalık çıkarttılar koca ankara ilinde ezan kocatepeden okunuyor her yere hoparlörlerden aynı ezanı tüm ankara dinliyordu.Allahtan şimdi o hatadan döndüler ancak hoparlör olayını da çözmek gerekiyor.Şimdi bu yazıyı okuyanlardan bazıları hoparlör olmadan ezanı kimse duymaz diyordur ancak işin aslı öyle değil.Ezan sesi kulağa hoş gelmeli ve sade insan sesiyle olmalı insanlara rahatsızlık vermemeli ezanın hoparlörsüz duyulduğu kadarı emin olun yetecektir.Bakalım diyanet ne zaman bu hatasından dönecek merakla bekliyorum doğrusu..Bu arada bu konuda hemfikir olmayanlar lütfen Peygamber efendimiz zamanında ezan nasıl okunmuş,Efendimiz ezanın nasıl okunması konusunda neler söylemiş hadislerde onları bi araştırsın.Bu konu ciddi bir konu hassasiyet göstermemiz gerekir ve ezanın olması gerektiği gibi okunması için hepimiz azami çaba harcamalıyız..

2 yorum:

  1. Yaşar Nuri Öztürk'ün İslam hakkındaki bir çok yorumuna şahsen katılıyorum; ancak günümüz koşulları altında ezanın hoparlörsüz okunması gereğini anlayamadım doğrusu. Evet, kesinlikle sade ve ahenkle okunmasını isterim; ki zaman zaman farklı yerlerde olunca veya müezzin değişince de anlaşılıyor. Hatta işi bir adım öteye taşıyıp her vaktin ezanının ayrı makamla okunmasını da yürekten isterim; ama hoparlörsüz nasıl olur bilemiyorum. Hoparlör varken bile öğle, ikindi, akşam gümbürtüye gidiyor, yatsı ile sabah ise nispeten daha iyi duyuluyorsa; çözüm bulmadan "aman" diyelim de bırakmasınlar hoparlörü... :)

    YanıtlaSil
  2. hoparlörsüz ezan okunmaz diyenler. cami yanında oturmuşlarmı acaba? yada işyerleri cami ye çok yakınmı? yada ezan sesi evinin içinde yankılanıp küçük bebeklerini rahatsız etmişmi? sadece kendilerini deyil etrafını düşünmüşlermi ? ezan çok yankılı sesle deyil, adabıyla insan sesiyle okınmalıdır. hoparlörsüz ezan sesi duyulmaz diyenler, günümüzde amaz saatlerini hatırlatan bir cok cihazlar var. herseyden önce saat diye zamanı gösteren bir cihaz var. namaz kılacak kişi pek tabii namaz saatlerini ezbere bilir zaten. ve bu cihazlardan da yardım alabilir.(yokuşta oturmayın düze inin) saygılar.

    YanıtlaSil

Bir google hesabınız yoksa yorumlama biçiminden "Anonim'i" Seçininiz..